Zmiana czasu już też nocy. Przed podróżą pociągiem sprawdź rozkład
W nocy z soboty na niedzielę przejdziemy z czasu zimowego na letni. Przesuwamy wskazówki zegarów z godziny 2.00. na 3.00.
2015-03-28, 10:43
Posłuchaj
- Dla części naszych połączeń oznacza to pozorną zmianę godziny kursowania - mówiła Marta Ziemska z PKP Intercity. Czasy przejazdów pociągów nie ulegną zmianie, ale pojawi się pozorna różnica między godziną przyjazdu pociągu, a codziennym rozkładem.
- Pasażerowie w żaden sposób nie odczują tej zmiany, muszą jednak pamiętać, by przestawić zegarki - dodała.
Dokładne godziny kursowania pociągów w noc przejściową na czas letni są dostępne na stronie www.intercity.pl, a także u drużyn konduktorskich.
Dodatkowe informacje można też uzyskać dzwoniąc na infolinię 19 757.
W całej Unii Europejskiej czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października. W 2015 roku do czasu zimowego wrócimy więc 25 października. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października".
W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.
Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone.
Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Według danych dostępnych na portalu WorldTimeZone.com, obowiązuje ono niemal we wszystkich krajach europejskich. Wyjątkiem są Islandia, Białoruś. Czasu na letni nie zmieni też Rosja. W październiku 2014 roku Duma Państwowa zdecydowała, że kraj ostatecznie przejdzie na czas zimowy i - jak podawały rosyjskie media - więcej czasu zmieniać nie będzie.
Zmiana czasu jest stosowana w prawie całych Stanach Zjednoczonych, niemal wszystkich rejonach Kanady i Meksyku oraz od niedawna na Kubie. Rozróżnienia czasu nie wprowadziła większość krajów Ameryki Południowej z wyjątkiem m.in. niektórych rejonów Brazylii i Chile. Nie stosuje go też większość krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.
IAR, PAP, bk
REKLAMA
REKLAMA