Godzina dla Ziemi. Na całym świecie zgasną światła
Dziś na sześćdziesiąt minut na wszystkich kontynentach zgasną światła. To w ramach odbywającej się co rok ekologicznej akcji o globalnej nazwie Godzina dla Ziemi.
2015-03-28, 08:35
Posłuchaj
Organizatorzy przypominają, że chodzi o zgaszenie świateł między 20:30 a 21:30 czasu miejscowego. W ten sposób chcą przypomnieć światu, że oszczędzanie energii to mniej emisji dwutlenku węgla, a zatem spowolnienie globalnego ocieplenia.
- Nie chodzi o oszczędności w ciągu tej godziny. Zależy nam raczej na zwiększeniu świadomości ludzi, pokazaniu, że o środowisko trzeba dbać codziennie. Chcemy też, by ta świadomość przełożyła się na konkretne działania - tłumaczy Sudhanshu Sarronwala, szef singapurskiej organizacji Earth Hour Global, która przygotowała całą akcję. Dodaje, że w tym roku światła będą gaszone w ponad siedmiu tysiącach miast w 173 krajach na wszystkich siedmiu kontynentach.
Pierwsza Godzina dla Ziemi odbyła się w Australii osiem lat temu.
REKLAMA
W polsce Godzina dla morświna
W Polsce także o godzinie 20.30 zgasną światła. Przy okazji tej akcji ekolodzy z WWF Polska chcą też zwrócić uwagę na problemy morświna.
Paweł Średziński z WWF zwraca uwagę, że w Bałtyku zostało już tylko około 450 osobników tego morskiego ssaka. Tymczasem Polacy często nawet nie wiedzą o tym, że w ogóle taki gatunek istnieje. Połowa słyszała w ogóle o morświnie, ale nawet wśród nich co czwarty kojarzył go z rybą czy świnką morską. Tymczasem jest to kuzyn delfina, tylko znacznie bardziej płochliwy.
WWF już dwa lata temu przygotował program, dzięki któremu systemowo można ratować morświny. Leży w Ministerstwie Środowiska i nawet nie został nawet przekazany do konsultacji. Paweł Średziński mówi, że są tam rozwiązania, które można właściwie wprowadzić od ręki: Mowa tu o ograniczeniu przyłowu i raportowaniu rybaków o takich sytuacjach czy płoszeniu tych zwierząt jeżeli planowane jest detonowanie w morzu niewybuchów z II wojny światowej. Mowa też o stosowaniu pingerów, czyli odstraszaczy dźwiękowych przyczepianych do sieci nylonowych. Morświn ich ani nie widzi, ani nie słyszy poprzez swoje echolokatory. Tym samym goniąc rybę zaplątuje się w sieci, nie może wypłynąć na powietrze, aby złapać oddech i tonie.
WWF zaprasza na stronę www.godzinadlaziemi.pl, gdzie można się podpisać pod apelem do ministra środowiska w sprawie przyjęcia programu ochrony morświna.
Paweł Średziński dodał, że również oddziały WWF w innych krajach, przy okazji Godziny dla Ziemi, zwracają uwagę na ich regionalne problemy ekologiczne. Na przykład biuro australijskie skupiło się na ratowaniu rafy koralowej, natomiast Finowie mówią o problemach Arktyki.
Godzina dla Ziemi to akcja, w której bierze udział większość krajów świata. W jej ramach gasną oświetlenia najbardziej znanych budynków. To m.in. Wieża Eiffla w Paryżu, budynek opery w Sidney, a w Warszawie Pałac Kultury i Nauki czy Stadion Narodowy.
Akcja symboliczna
Paweł Średziński z WWF wyjaśnia, że chodzi o symboliczne zwrócenie uwagi na potrzebę oszczędzania energii elektrycznej. Mówi, że często przez nieuwagę marnujemy sporo energii. A wystarczy przestrzegać kilku zasad, które nie tylko będą ratować nasz klimat, ale również kieszeń. Chodzi o używanie listw, które przyciskiem wyłączają podłączone do nich urządzenia, odłączanie nieużywanych ładowarek. Warto też pomyśleć o korzystaniu z komunikacji miejskiej, a wiosną o rowerach.
REKLAMA
IAR, PAP, bk
REKLAMA