Dziś Niedziela Palmowa, czyli początek Wielkiego Tygodnia

Niedziela Palmowa zwana jest też Niedzielą Męki Pańskiej oraz Kwietną i Wierzbną. To święto ruchome związane z chrześcijaństwem. Obchodzone jest zawsze na tydzień przed Wielkanocą.

2015-03-29, 12:56

Dziś Niedziela Palmowa, czyli początek Wielkiego Tygodnia
Żona prezydenta RP Anna Komorowska podczas pokazu wielkanocnych palm. Foto: PAP/Jakub Kamiński

Posłuchaj

Ksiądz Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej, o niedzieli palmowej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Niedziela Palmowa jest świętowana na pamiątkę radosnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. W Ewangeliach napisane jest, że wówczas Żydzi rzucali przed Chrystusem gałązki oliwne oraz palmowe i krzyczeli „ Hosanna Synowi Dawidowemu”. Dziś katolicy przynoszą do kościołów zwykle gałązki wierzbowe z baziami. Palemki to symbol odradzającego się życia i zapowiedź zbliżającej się Wielkanocy. Palmy żywe lub sztuczne są poświęcane.

Czasami ksiądz i ministranci wychodzą na zewnątrz kościoła po to, aby w procesji do niego wejść. Wchodząc kapłan trzykrotnie uderza krzyżem w zamknięte drzwi świątyni, pokazując w ten sposób, że to krzyż otwiera wiernym drogę do nieba.

Ksiądz Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej, wyjaśnia, że obrzęd poświęcenia palm jest zapowiedzią Wielkanocy. - W Niedzielę Palmową czytany lub śpiewany jest też drugi fragment ewangelii zawierający opis męki Chrystusa. Tak symbolicznie ukazana jest nasza postawa wobec Jezusa od przyjęcia po odrzucenie- mówi ksiądz Przemysław Śliwiński.

Jeden z najbarwniejszych obrzędów

Z punktu widzenia etnografa, badającego kulturę ludową, Niedziela Palmowa jest jednym z najbardziej barwnych obrzędów. - mówi Klara Sielicka - Baryłka z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Palmy szykuje się na wiele tygodni wcześniej, a w niektórych rejonach Polski to prawdziwy rytuał.

REKLAMA

W Tokarni i Łysych na Kurpiach odbywają się co roku konkursy palm. Konstrukcje buduje się z zielonych gałęzi i ozdób kwietnych, a także z kolorowej bibuły. Dzięki temu obrzęd święcenia palm wygląda bardzo efektownie.

youtube.com/Moja Ostrołęka

W dawnych czasach ludzie wierzyli, że poświęconej palmy wielkanocnej nie można wyrzucić. Najczęściej trzymano ją w domu za świętym obrazem. Dopuszczalne było spalenie jej w Wielką Sobotę w ogniu w czasie liturgii światła, wody i ognia.

REKLAMA

Trzecia Wielkanoc papieża Franciszka

W Watykanie uroczystościom Niedzieli Palmowej przewodniczyć będzie już po raz trzeci papież Franciszek. Benedykt XVI ogłaszając swoją abdykację, chciał, aby w obchodach Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy wziął już udział jego następca.

youtube.com/TelewizjaTrwamPL

Jak zawsze, mszę papieską w Watykanie rozpocznie poświęcenie i procesja z palmami oraz gałązkami oliwnymi. Te ostatnie przyjadą znów z południowego regionu Włoch Apulii, ale inaczej niż w przeszłości. A mianowicie w zaplombowanych ciężarówkach, ponieważ drzewa oliwne zaatakowała tam bakteria Xylella. Gałązki przeznaczone do Watykanu są zdrowe, a więc cenniejsze niż zwykle.

REKLAMA

Niedziela Palmowa jest świętem ruchomym. Wypada zawszy siedem dni przed Wielkanocą. W tym roku 29 marca. W Niedzielę Palmową Kościół Rzymskokatolicki obchodzi też Światowy dzień Młodzieży. Jego inicjatorem był Jan Paweł II.

IAR,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej