Raport o warunkach pracy pilotów. Zagrożone bezpieczeństwo pasażerów
Warunki zatrudnienia co 6 pilota mogą mieć negatywne konsekwencje w codziennej pracy i prowadzić do zagrożenia dla bezpieczeństwa lotniczego - ostrzegają eksperci z Uniwersytetu w Gandawie. Ich badanie objęło 6 tys. pilotów.
2015-03-29, 14:55
Posłuchaj
Chodzi m.in. o pilotów nie związanych bezpośrednio z żadną linią lotniczą, którzy są zatrudniani przez agencje pracy tymczasowej lub na umowach bez zagwarantowanej minimalnej pensji. Powoduje to, że mają oni często bardzo słabe warunki socjalne. 7 na 10 samozatrudnionych pilotów pracuje dla tanich linii lotniczych.
W najgorszej sytuacji są osoby młode, które czasem wręcz płacą operatorom za latanie, by w ten sposób zdobyć doświadczenie. Wtedy niechętnie też zgłaszają ewentualne problemy techniczne, by nie stracić lotu, za który sami zapłacili. Zdarza się też, że piloci są pod presją, by latać z minimalnym poziomem paliwa albo mimo choroby.
Eksperci wskazują, że powody tej sytuacji są luki w prawie pracy lub niewłaściwie wprowadzane w życie przepisy dotyczące bezpieczeństwa.
Temat procedury zatrudniania pilotów jest często poruszany po katastrofie w Alpach airbusa A320 linii Germanwings. Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że drugi pilot celowo rozbił samolot o górski stok. Recepty, lekarstwa i zwolnienia lekarskie znalezione podczas przeszukania jego domu wskazują, że mężczyzna miał poważne problemy ze zdrowiem, które zataił przed pracodawcą. Mężczyzna - jak podaje "Bild am Sonntag" - miał cierpieć na odwarstwienie siatkówki oka. W czerwcu prawdopodobnie nie przedłużono by mu licencji pilota. W jego mieszkaniu znaleziono poza tym leki stosowane w leczeniu maniakalnej depresji, a także liczne tabletki nasenne. Zabezpieczono także aktualne zwolnienie lekarskie. W dniu tragedii mężczyzna nie powinien był przychodzić do pracy.
REKLAMA
W katastrofie zginęło 144 pasażerów i sześciu członków załogi.
IAR/fc
REKLAMA