Izraelski rząd stanowczo sprzeciwia się umowie nuklearnej z Iranem

- Porozumienie zawarte z Iranem zagraża bezpieczeństwu Izraela i całego Bliskiego Wschodu - ocenił premier Izraela Benjamin Netanjahu.

2015-04-03, 16:38

Izraelski rząd stanowczo sprzeciwia się umowie nuklearnej z Iranem
Premier Izraela Benjamin Netanjahu. Foto: PAP/EPA/DEBBIE HILL

Posłuchaj

Izraelski rząd stanowczo sprzeciwia się umowie nuklearnej z Iranem. Relacja Wojciecha Cegielskiego z Jerozolimy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W czwartek w Lozannie sześć mocarstw (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy) zawarło wstępne porozumienie nuklearne z Iranem. Całościowy układ nuklearny ma zostać uzgodniony do 30 czerwca. Zachód podejrzewa, że Iran prowadzi badania w celu budowy broni atomowej. Teheran utrzymuje, że program ma wyłącznie charakter cywilny.
x-news.pl, CNN
W związku z zawarciem porozumienia w Szwajcarii, izraelski premier Benjamin Netanjahu w trybie pilnym zwołał posiedzenie rządu. Po spotkaniu powiedział, że porozumienie nie spowoduje zamknięcia ani jednego ośrodka atomowego i nie zniszczy ani jednej wirówki. Daje zaś Iranowi międzynarodową legitymację do prowadzenia dalszych prac, a zniesienie sankcji pozwoli rozwijać program atomowy.
- Porozumienie zawarte z Iranem zagraża bezpieczeństwu Izraela i całego Bliskiego Wschodu - ocenił szef izraelskiego rządu. Netanjahu podkreślił, że Iran otwarcie domaga się wymazania Izraela z mapy świata i dlatego Izrael w żadnym wypadku nie zaakceptuje porozumienia z Lozanny. Zażądał, by świat zawarł nową, lepszą umowę, która skutecznie uniemożliwi Teheranowi rozwijanie programu atomowego i zmusi do uznania istnienia Izraela.
Jak relacjonuje z Jerozolimy wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, izraelscy komentatorzy podzielili się w sprawie szwajcarskiej umowy. Część ekspertów popiera Netanjahu. Jednak niektórzy twierdzą, że władze Izraela niepotrzebnie straszą i że zgoda Iranu na międzynarodowe inspekcje skutecznie powstrzyma Teheran przed dalszymi pracami nuklearnymi.
Zgodnie z umową zawartą w Lozannie, Iran zmniejszy o 70 proc. liczbę wirówek i nie będzie wzbogacał uranu powyżej 3,67 proc. przez co najmniej 15 lat. Nie będzie też budował nowych ośrodków nuklearnych. Teheran nie będzie też przetrzymywał materiałów, z których można skonstruować bombę i zezwoli na międzynarodowe kontrole.
IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej