Turcja: odblokowano dostęp do mediów społecznościowych
Dostęp do mediów społecznościowych został zablokowany w poniedziałek za zamieszczenie zdjęć uprowadzonego w Stambule prokuratora, któremu porywacz przystawia do głowy pistolet i który zginął w nieudanej próbie uwolnienia go.
2015-04-07, 15:51
Według dziennika "Hurriyet" także serwis YouTube podporządkował się zaleceniom tureckich władz, domagających się usunięcia zdjęć prokuratora, jak wcześniej zrobiły to już Twitter i Facebook.
Dostęp do trzech sieci i ponad 150 innych stron internetowych był zablokowany przez wiele godzin w poniedziałek na wniosek sądu w Stambule. Władze Turcji ostro skrytykowały media za zamieszczenie obrazów, które uznały za antyrządową propagandę. Rzecznik tureckiego prezydenta Ibrahim Kalin oświadczył, że prokuratura wystąpiła o blokadę dostępu do mediów społecznościowych, ponieważ część z nich postępowała "jakby szerzyła propagandę terrorystyczną", przekazując fotografie z wzięcia zakładnika.
Krytyka mediów
Wcześniej tureckie władze wywierały presję na gazety, które miały zamiar opublikować fotografię zrobioną po porwaniu 31 marca prokuratora Mehmeta Selima Kiraza.
Turecka organizacja dziennikarska - Turecka Rada Prasowa - powiedziała, że chociaż rozumie obawy władz związane z publikacją zdjęć prokuratora, to jednak blokada mediów społecznościowych jest sprzeczna z demokracją. "Bezsensowne jest całkowite zamykanie platform społecznościowych, które zawierają olbrzymią ilość pożytecznych informacji, z powodu jakiejś niestosownej treści" - twierdzi Rada.
REKLAMA
Blokada serwisów
Władze Turcji zablokowały w roku 2014, przed wyborami lokalnymi w marcu, serwisy Twitter i YouTube, gdy na ich stronach ukazały się nagrania audio sugerujące korupcję w najbliższym otoczeniu ówczesnego premiera, a obecnego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Posunięcie to wywołało falę zdecydowanej krytyki ze strony społeczności międzynarodowej.
pp/PAP
REKLAMA