Wzrost ataków na Żydów. Najwięcej w Europie Zachodniej

2015-04-15, 15:36

Wzrost ataków na Żydów. Najwięcej w Europie Zachodniej
Rok 2014 był po roku 2009 najgorszym pod względem incydentów o charakterze antysemickim.Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

W 2014 roku na całym świecie odnotowano wzrost incydentów o charakterze antysemickim - podkreślili izraelscy naukowcy w dorocznym raporcie opublikowanym przez Uniwersytet Tel Awiwu. Większość z odnotowanych zdarzeń miała miejsce w Europie Zachodniej.

Z dokumentu wynika, że w zeszłym roku doszło do 766 incydentów, wymierzonych w społeczność żydowską. Stanowi to względem 2013 roku wzrost o 38 proc. kiedy to odnotowano 554 wydarzenia o charakterze antysemickim. Wśród zarejestrowanych przypadków wymienia się: napaści z użyciem broni, ataki na synagogi, szkoły i cmentarze.
Do największej liczby aktów agresji wobec Żydów doszło w zeszłym roku we Francji - 164, w Wielkiej Brytanii - 141 i w Stanach Zjednoczonych - 80.

"Punkt krytyczny"

W raporcie napisano, że wielu Żydów czuje, że "stają w obliczu eksplozji nienawiści skierowanej w ich stronę jako jednostek i całej społeczności, a także w stronę Izraela jako państwa żydowskiego". W dokumencie zwrócono także uwagę, że wzrost incydentów o charakterze antysemickim ma związek z zeszłorocznym konfliktem Izraela z Palestyńczykami w Strefie Gazy, a także z "ogólnym klimatem nienawiści i przemocy" podsyconym sukcesami grup dżihadystycznych takich jak Państwo Islamskie (IS).
Przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów (EJC) Mosze Kantor ocenił w rozmowie z agencją Associated Press, że życie społeczności żydowskiej w Europie osiągnęło "punkt krytyczny".

- Niektórzy decydują się opuścić kontynent, wielu boi się chodzić po ulicach, niektórzy chronią się nawet za wysokimi murami z drutem kolczastym. (...) Tak wygląda nowa rzeczywistość Żydów żyjących w Europie - podkreślił Kantor. Zaapelował do władz europejskich o zwiększenie wysiłków na rzecz zapewnienia społecznościom żydowskim bezpieczeństwa.
Naukowcy z Tel Awiwu zwracają uwagę, że 2014 rok był po roku 2009 najgorszym pod względem incydentów o charakterze antysemickim.

PAP, to

Polecane

Wróć do strony głównej