Premier Izraela krytykuje ustępliwość mocarstw wobec Iranu: popełniły fatalny błąd przed II wojną światową i popełniają go teraz
Benjamin Netanjahu zarzucił zachodnim mocarstwom, że przymykają oczy na agresywną politykę Iranu, tak jak kiedyś czyniły to wobec nazistowskich Niemiec.
2015-04-16, 08:31
W wystąpieniu telewizyjnym przed obchodzonym w czwartek w Izraelu Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu Netanjahu stwierdził, że "wolny świat próbował uspokoić reżim nazistowski i kupić jego przychylność, ignorując ostrzeżenia". - Dzisiaj świat też jest ślepy - podkreślił szef izraelskiego rządu.
Zwrócił uwagę na agresywną politykę Iranu, wspieranie przez ten kraj radykalnych ugrupowań w Jemenie, Syrii i w Strefie Gazy. Nawiązując do negocjacji w sprawie irańskiego programu jądrowego, Netanjahu ostrzegł społeczność międzynarodową przed zniesieniem sankcji wobec Teheranu. Podkreślił, że mimo ustaleń Iran może utrzymać swoją infrastrukturę nuklearną a nawet ją rozbudować.
Ocena kontroli
- Niestety, wszystko, co wcześniej powiedziałem, aby ostrzec przed porozumieniem zawartym w Lozannie, sprawdziło się. Otwiera ono czołowemu państwu terrorystycznemu na świecie pewną drogę do bomb nuklearnych - powiedział kilka dni wcześniej Netanjahu w izraelskim radiu publicznym.
REKLAMA
- Uważamy, że kontrola (przewidziana w porozumieniu) nie jest poważna. Jak możemy ufać takiemu państwu? (...) Widzimy, że znosi się sankcje natychmiast, jak tego domaga się Iran, choć kraj ten nie zmienił swojej agresywnej polityki w całym regionie. Nie może być tak, że to najbardziej terrorystyczne państwo na świecie może budować sobie najbardziej niebezpieczną broń - podkreślił Netanjahu.
Wstępne porozumienie
2 kwietnia w Lozannie przedstawiciele Iranu i sześciu mocarstw (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy) zawarli ramowe porozumienie, w którym znalazły się kluczowe punkty przyszłego układu nuklearnego; ma on zostać uzgodniony do 30 czerwca i zagwarantować, że Iran nie wejdzie w posiadanie broni jądrowej.
W zamian za ograniczenie programu nuklearnego, amerykańskie i europejskie sankcje nałożone na Iran będą stopniowo uchylane, ale dopiero po stwierdzeniu przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, że władze tego kraju wypełniają wynikające z umowy zobowiązania. Izrael jest zdecydowanym przeciwnikiem porozumienia nuklearnego z Iranem.
pp/PAP
REKLAMA
REKLAMA