Wpływowy generał USA ostrzega Iran: opcja militarna pozostaje w mocy

- Opcja militarna w celu uniemożliwienia Iranowi pozyskania broni nuklearnej i zachęty do rozwiązań dyplomatycznych pozostaje w mocy mimo decyzji Rosji o dostawie Teheranowi systemów obrony przeciwrakietowej S-300 - powiedział gen. Martin Dempsey.

2015-04-17, 08:31

Wpływowy generał USA ostrzega Iran: opcja militarna pozostaje w mocy
S-300 na paradzie z Okazji Dnia Zwycięstwa w 2009 roku z Moskwie . Foto: Vitaly V. Kuzmin/Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Posłuchaj

Izrael jest głęboko zaniepokojony zniesieniem przez Rosję embarga na dostawy systemów antyrakietowych dla Iranu. O szczegółach relacja Wojciecha Cegielskiego/IAR
+
Dodaj do playlisty

Generał Dempsey - przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA - zaznaczył na konferencji prasowej w Pentagonie, że od wielu lat było wiadomo o potencjalnej możliwości sprzedaży przez Moskwę tego systemu Iranowi, toteż uwzględniano to w planowaniu.

Tel Awiw zaniepokojony

Izrael jest głęboko zaniepokojony zniesieniem przez Rosję embarga na dostawy systemów antyrakietowych dla Iranu. Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował o tym w rozmowie telefonicznej rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Podkreślił, że sprzedaż zaawansowanej broni tylko zachęci Iran do jeszcze większej agresji w regionie i przyczyni się do dalszego spadku bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Następnie w wystąpieniu telewizyjnym przed obchodzonym w czwartek w Izraelu Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu Netanjahu stwierdził, że "wolny świat próbował uspokoić reżim nazistowski i kupić jego przychylność, ignorując ostrzeżenia". - Dzisiaj świat też jest ślepy - podkreślił szef izraelskiego rządu.

Zwrócił uwagę na agresywną politykę Iranu, wspieranie przez ten kraj radykalnych ugrupowań w Jemenie, Syrii i w Strefie Gazy. Nawiązując do negocjacji w sprawie irańskiego programu jądrowego, Netanjahu ostrzegł społeczność międzynarodową przed zniesieniem sankcji wobec Teheranu. Podkreślił, że mimo ustaleń Iran może utrzymać swoją infrastrukturę nuklearną a nawet ją rozbudować.

REKLAMA

Putin podpisuje dekret

W poniedziałek rosyjski prezydent podpisał dekret, który umożliwia sprzedaż do Iranu systemów rakiet ziemia-powietrze S-300. Embargo zostało zdjęte w kilkanaście dni po podpisaniu przez Iran wstępnej umowy nuklearnej ze społecznością międzynarodową.

Rosja podpisała wart 800 milionów dolarów kontrakt na dostarczenie Iranowi rosyjskiego systemu S-300 w 2007 roku, bez względu na obiekcje Stanów Zjednoczonych i Izraela. Kontrakt nie był jednak realizowany. Moskwa argumentowała, że podstawą decyzji o wstrzymaniu dostawy systemu były sankcje nałożone na Iran przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Zakaz przekazywania Teheranowi nowoczesnego uzbrojenia zawierała rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku. W sierpniu 2010 roku ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret dotyczący realizacji tej rezolucji, zamrażając kontrakt z Iranem.

REKLAMA

TVP/x-news

Rosja dostarczy Iranowi system obrony przeciwrakietowej. Niepokój w USA i Izraelu >>>

defenseupdate/You Tube

REKLAMA

Izrael: zaawansowane testy systemu obrony powietrznej >>>

Porozumienie światowe z Iranem

Na początku kwietnia światowe mocarstwa przedstawiciele Iranu i sześciu mocarstw (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy) zawarli porozumienie, w którym znalazły się kluczowe punkty przyszłego układu nuklearnego; ma on zostać uzgodniony do 30 czerwca i zagwarantować, że Iran nie wejdzie w posiadanie broni jądrowej.

Główne elementy wstępnego porozumienia to ograniczenie irańskich zdolności wzbogacania uranu o ponad dwie trzecie. Iran ma dysponować teraz ok. 6 tys. aktywnych wirówek (wobec 19 tys. obecnie). W zamian za ograniczenie programu, amerykańskie i europejskie sankcje nałożone na Teheran będą stopniowo uchylane, ale dopiero po stwierdzeniu przez MAEA, że Iranu wypełnia wynikające z umowy zobowiązań.

Porozumienie z Lozanny ma na razie charakter polityczny. W ostatnich dniach pojawiły się wątpliwości, czy uda się podpisać ostateczną umowę. Irańskie władze zapowiedziały, że jej warunkiem jest bowiem natychmiastowej zniesienie wszystkich sankcji.

REKLAMA

Społeczność międzynarodowa chce jednak stopniowego znoszenia restrykcji.

Dobre dla regionu?

Minister obrony Iranu Husejn Dehkan stwierdził w poniedziałek, że "rozwój współpracy dwustronnej z Rosją i z krajami sąsiednimi w różnych dziedzinach może przyczynić się do stabilizacji i wzmocnienia trwałego bezpieczeństwa w regionie". Wskazał przy tym na "zagrożenia ponadregionalne i rozwój działalności terrorystycznej".

Według ministra, decyzja Rosji o cofnięciu embarga "jest wyrazem woli politycznej, a także dowodem na intencje władz obu państw, by rozwijać i rozszerzać współpracę (...) na wszystkich szczeblach".

IAR/PP/iz/pp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej