Jest decyzja. W czwartek odbędzie się nadzwyczajny szczyt UE poświęcony imigracji

2015-04-20, 18:30

Jest decyzja. W czwartek odbędzie się nadzwyczajny szczyt UE poświęcony imigracji
Donald Tusk. Foto: premier.gov.pl

Tak zdecydował szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Spotkanie unijnych liderów to reakcja na kolejną tragedię na Morzu Śródziemnym. Łódź, którą płynęli uchodźcy z Libii do Włoch wywróciła się i zatonęła.

Posłuchaj

Donald Tusk zwołuje nadzwyczajny szczyt w sprawie imigracji [tłum: Nie spodziewam się szybkich rozwiązań dotyczących przyczyn imigracji, bo ich nie ma. Gdyby istniały, już dawno byśmy z nich skorzystali. Ale oczekuję, że KE wraz z unijnym korpusem dyplomatycznym przygotuje propozycje natychmiastowych działań. I oczekuję, że kraje członkowskie zapro
+
Dodaj do playlisty

Na pokładzie było kilkaset osób. Włoskie media informują, że mogło ich być nawet  950 lub 1000. Dotychczas znaleziono 24 ciała, uratowano 28 ludzi.

- Sytuacja na Morzu Śródziemnym jest dramatyczna. Nie możemy tego zaakceptować - powiedział szef Rady Donald Tusk. Dodał, że szczyt ma być okazją do dyskusji co Unia powinna zrobić. - Nie spodziewam się jednak szybkich rozwiązań, ale oczekuję, że Komisja Europejska i unijny korpus dyplomatyczny przygotują propozycje działań - powiedział Tusk.

EBS/EU/x-news

O zwołanie nadzwyczajnego szczytu apelował premier Włoch, kraju który od lat zmaga się z falą nielegalnych imigrantów z Afryki Północnej. Władze w Rzymie apelują do państw członkowskich o solidarne przyjmowanie uchodźców u siebie. Ale te nie spieszą się z pomocą. O tej sprawie rozmawiali w poniedziałek w Luksemburgu ministrowie spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych Unii, ale bez konkretnych decyzji.

O natychmiastowe działania zaapelował szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.  Jego zdaniem, jest to konieczne, by zapobiec kolejnym tragediom na morzu.

Martin Schulz podkreślił, że z wyzwaniem nielegalnej imigracji nie mogą zmagać się tylko kraje południowej Europy, ale cała „28”. Jego zdaniem, Wspólnota potrzebuje "sprawiedliwego i uczciwego” udziału krajów członkowskich w przyjmowaniu uchodźców i imigrantów.

- Unia Europejska musi podjąć decyzje związane z ochroną migrantów teraz, a nie za kilka lat. Debaty, jakie prowadzimy dziś, były prowadzone już 20 lat temu , ale nic się nie zmieniło poza liczbą osób, które zginęły. Dlatego apeluję do nas wszystkich o szybkie działania - powiedział Schulz.

Katastrofa na Morzu Śródziemnym. Eksperci: Unia Europejska nie ma żadnej polityki imigracyjnej >>>

IAR/iz

Polecane

Wróć do strony głównej