90-lecie Polskiego Radia. Życzenia z Europy

"Halo, halo Polskie Radio Warszawa, fale 480" - takimi słowami "Polskie Radio" rozpoczęło regularną emisję 18 kwietnia 1926 roku. Pierwszy program radiowy został jednak wyemitowany 1 lutego 1925 r. ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie. Z okazji 90. urodzin życzenia "Polskiemu Radiu" złożył Jean-Paul Philippot - przewodniczący Europejskiej Unii Nadawców EBU.

2015-04-21, 15:45

90-lecie Polskiego Radia. Życzenia z Europy
Jean-Paul Philippot. Foto: Jean-Paul Philippot

Posłuchaj

Życzenia od EBU dla Polskiego Radia. Składa je szef organizacji Jean-Paul Philippot [tłum: W tym szczególnym dniu chciałbym przekazać naszym kolegom i przyjaciołom z Polskiego Radia nasze najszczersze gratulacje oraz najlepsze życzenia z okazji 90-lecia ich wspaniałej firmy]/IAR
+
Dodaj do playlisty

- W tym szczególnym dniu chciałbym przekazać naszym kolegom i przyjaciołom z "Polskiego Radia" nasze najszczersze gratulacje i najlepsze życzenia z okazji 90-lecia ich wspaniałej firmy. W imieniu wszystkich stacji radiowych i telewizyjnych w Europie mówię "brawo" i życzę powodzenia na kolejne 90 lat - powiedział Philippot.

Przewodniczący Europejskiej Unii Nadawców EBU przypominał o ogromnym znaczeniu radia w przestrzeni audiowizualnej przez te dziesięciolecia. Podkreślił też rolę jaką będzie odrywać w przyszłości i przedstawił swoją wizję rozwoju radiofonii w Europie, w tym w Polsce.

Jean-Paul Philippot - przewodniczący Europejskiej Unii Nadawców EBU.

Przewodniczący Europejskiej Unii Nadawców EBU sadzi, że radiofonia będzie szła w stronę radia cyfrowego. Coraz więcej krajów włącza się w ten proces, a niektóre są już na bardzo zaawansowanym etapie wdrażania tego projektu. Prymusem w Europie jest Norwegia, której udało się już ogłosić datę wyłączenia nadawania analogowego. Będzie to 2017 rok.

REKLAMA

Pionierem cyfryzacji na polskim rynku jest "Polskie Radio", które w październiku ubiegłego roku rozpoczęło nadawanie w jakości cyfrowej. Teraz programy cyfrowe można już odbierać w 16 miastach. Dzięki temu radio cyfrowe dociera do 51 procent ludności naszego kraju. Do końca 2020 roku w zasięgu DAB+ ma znaleźć się niemal cały kraj.

Wprowadzenie zmian oznacza lepszą jakość dźwięku, większy wybór i nowe możliwości. DAB+ umożliwia emisję dźwięku cyfrowego, oferując szereg dodatkowych rozwiązań, m.in. przesyłanie opisów, obrazów oraz informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji.

90lat.polskieradio.pl

Polskie Radio

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej