Potężne trzęsienie ziemi w Nepalu. Rośnie liczba ofiar

2015-04-25, 21:38

Potężne trzęsienie ziemi w Nepalu. Rośnie liczba ofiar

Według najnowszych informacji podanych przez władze tego kraju, zginęło ponad półtora tysiąca osób. Wstrząs główny był tak silny, że spowodował zniszczenia także w państwach graniczących z Nepalem. Wstrząsy miały siłę 7,9 stopni w skali Richtera.

Posłuchaj

Silne trzęsienie w Nepalu zniszczyło wiele budynków. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Według tych danych w samej Kotlinie Katmandu zginęło 630 osób.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami poza Nepalem potwierdzono śmierć 36 osób w północnych Indiach, 12 - w Tybecie, 4 - w Bangladeszu.

Polskie MSZ podało na Twitterze, że do chwili obecnej nie ma informacji o Polakach poszkodowanych w Nepalu.

W Katmandu zamknięte jest dla lotów cywilnych międzynarodowe lotnisko. Do Nepalu dotarły już pierwsze transporty z pomocą humanitarną i ratownikami z Indii.

W związku z tym, że Nepal jest krajem górzystym, a wiele miejscowości położonych jest w miejscach trudno dostępnych, informacje na temat ofiar i zniszczeń spływają do władz powoli. Nad stolicą krążą śmigłowce, których załogi próbują oszacować straty.

Duże zniszczenia odnotowano w stolicy kraju, gdzie m.in. zawaliła się wieża Dharahara, będąca jedną z głównych atrakcji turystycznych Katmandu.

Jak informują lokalne media, spod gruzów budowli wydobyto ponad 180 ciał. Na miejscu wciąż prowadzona jest akcja ratownicza. Według policji w zwałowisku wciąż uwięzieni są żywi ludzie.

Wieża Dharahara została zbudowana w 1832 roku. Licząca ponad 50 metrów budowla od 10 lat otwarta była dla turystów. Na 8 piętrze wieży znajdował się taras widokowy.

(Źródło: Cihan News Agency/x-news)

Poszukiwania utrudniają wstrząsy wtórne. Odnotowano 18 wstrząsów powyżej 4 stopni w skali Richtera. Zdjęcia publikowane w prasie pokazują, że wiele budynków miasta zostało całkowicie zniszczonych.

- Obawiamy się, że zginęły setki osób. Mamy też informację o uszkodzeniu i zawaleniu wielu budynków. Wstrząsy doprowadziły do zniszczeń w wielu regionach Nepalu. Prawie cały kraj został dotknięty przez trzęsienie ziemi - powiedział Reutersowi przedstawiciel dyplomacji Nepalu w Indiach.

Ofiary w Indiach i w rejonie Mount Everestu

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Nepal, było także odczuwalne w sąsiednich krajach. W Indiach zginęło co najmniej 50 osób, w Chinach - 5.

Do Nepalu z Indii udało się 45 ratowników oraz specjalnie wyszkolone do udziału w tego typu akcjach psy tropiące.

(Źródło: Cihan News Agency/x-news)

Wstrząsy wywołały również lawinę, która zeszła w pobliżu najwyższego szczytu na świecie. W wywołanej trzęsieniem ziemi lawinie pod Mount Everestem zginęło co najmniej 10 osób. Rannych jest co najmniej ok. 40 osób. Jak podał Reuters, pod Mount Everestem zgromadziło się na początku sezonu wspinaczkowego ponad 1000 himalaistów.

Jak poinformował przedstawiciel nepalskiego ministerstwa turystyki istnieją uzasadnione obawy, że liczba ofiar śmiertelnych lawin na Mount Evereście będzie rosła. Zasypana została m.in. część pierwszej bazy, w której zazwyczaj wspinacze przygotowują się do zdobywania najwyższego szczytu świata. Na portalach społecznościowych pojawiły się informacje, że została ona w znaczniej mierze zniszczona.

Kwiecień jest jednym z najintensywniejszych okresów wspinaczkowych na Czomolungmie. Władze Nepalu gromadzą informacje o osobach, które mogły znajdować się w miejscu, gdzie zeszły lawiny. Nie jest to łatwe, gdyż po trzęsieniu ziemi w Nepalu występują poważne utrudnienia w łączności telefonicznej.

Rok temu, także w kwietniu w lawinie na Mount Evereście zginęło 16 szerpów.

Polacy nie ucierpieli pod Everestem

Polkom przebywający w bazie pod Mount Everestem nic się nie stało - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Po trzęsieniu ziemi w rejonie najwyższej góry świata zeszło kilka lawin. W bazie jest dwóch polskich himalaistów: Jarosław Gawrysiak oraz Paweł Michalski. Biorą oni udział w ekspedycji "6 Summits Challenge". Fotograf wyprawy Kanadyjczyk Elia
Saikaly napisał na Facebooku, że po zejściu lawiny nikomu z członków wyprawy nic się nie stało.

Trzęsienie ziemi w Nepalu. Polscy himalaiści: mieliśmy wiele szczęścia >>

Dobra informacja nadeszła również od Mariusza Małkowskiego z wyprawy "Fibaro Everest" – nie odniósł on żadnych obrażeń w czasie lawiny i trzęsienia ziemi, a teraz pomaga poszkodowanym - informuje portal wspinanie.pl

Polscy ratownicy pojadą do Nepalu

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wyśle w niedziele do nawiedzonego katastrofalnym trzęsieniem ziemi Nepalu zespół ratowników medycznych.

IAR/PAP/asop, to

Polecane

Wróć do strony głównej