Polskie Radio uhonorowane przez Polską Radę Ekumeniczną

Biskupi Kościołów chrześcijańskich uhonorowali Polskie Radio Orderem Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny. To wyróżnienie Kościoła Prawosławnego w Polsce, które poparli biskupi Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

2015-04-28, 20:24

Polskie Radio uhonorowane przez Polską Radę Ekumeniczną
Studio Polskiego Radia. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Polskie Radio/Jakub Szymczuk

Posłuchaj

Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski zapewnił, że PR będzie nadal współpracowało z Polską Radą Ekumeniczną (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Duchowni wyjaśnili, że w ten sposób chcą docenić dotychczasową dobrą współpracę Kościołów z Polskim Radiem i podkreślić ważną społeczną rolę Polskiego Radia w 90. rocznicę jego powstania.
- Polskie Radio jest naszym dobrym partnerem - powiedział prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, abp Jeremiasz z Kościoła Prawosławnego. Hierarcha zwrócił uwagę, że od 1989 roku na antenach Polskiego Radia są transmitowane nabożeństwa różnych Kościołów, rozważania biblijne i audycje informacyjne poświęcone wydarzeniom religijnym. - Polskie Radio jest ważnym miejscem informacji - dodał.
- To ważne, że Polskie Radio przedstawia opinię różnych Kościołów - zaznaczył bp Edward Puślecki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Jego zdaniem trzeba pamiętać, że wierzący mają wiele do zaoferowania współczesnemu społeczeństwu i na pewno mogą wzbogacić demokrację o głos etyczny. - Istotne jest to, żeby mógł się wypowiedzieć każdy Kościół - stwierdził.
Order odebrał prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski. Podziękował za wyróżnienie i zapewnił, że Polskie Radio będzie nadal współpracowało z Polską Radą Ekumeniczną, będzie też nadal przygotowywało audycje dla osób zainteresowanych opiniami i tłumaczeniem Biblii w wykonaniu różnych Kościołów. - Ta oferta będzie jeszcze większa wraz z rozwojem radia cyfrowego - wskazał.
Pierwsze nabożeństwa i audycje Kościołów mniejszościowych pojawiły się na antenie Polskiego Radia w styczniu 1982 roku, w wyniku realizacji Porozumień Sierpniowych. Wcześniej - latem 1980 roku - przedstawiciele strajkujących na wybrzeżu robotników "Solidarności" przedstawili władzom postulat nie tylko transmitowania przez radio rzymskokatolickiej Mszy świętej, ale także nadawania nabożeństw lub audycji religijnych Kościołów mniejszościowych.
IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej