Polskie Radio uhonorowane przez Polską Radę Ekumeniczną
Biskupi Kościołów chrześcijańskich uhonorowali Polskie Radio Orderem Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny. To wyróżnienie Kościoła Prawosławnego w Polsce, które poparli biskupi Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.
2015-04-28, 20:24
Posłuchaj
Duchowni wyjaśnili, że w ten sposób chcą docenić dotychczasową dobrą współpracę Kościołów z Polskim Radiem i podkreślić ważną społeczną rolę Polskiego Radia w 90. rocznicę jego powstania.
- Polskie Radio jest naszym dobrym partnerem - powiedział prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, abp Jeremiasz z Kościoła Prawosławnego. Hierarcha zwrócił uwagę, że od 1989 roku na antenach Polskiego Radia są transmitowane nabożeństwa różnych Kościołów, rozważania biblijne i audycje informacyjne poświęcone wydarzeniom religijnym. - Polskie Radio jest ważnym miejscem informacji - dodał.
- To ważne, że Polskie Radio przedstawia opinię różnych Kościołów - zaznaczył bp Edward Puślecki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Jego zdaniem trzeba pamiętać, że wierzący mają wiele do zaoferowania współczesnemu społeczeństwu i na pewno mogą wzbogacić demokrację o głos etyczny. - Istotne jest to, żeby mógł się wypowiedzieć każdy Kościół - stwierdził.
Order odebrał prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski. Podziękował za wyróżnienie i zapewnił, że Polskie Radio będzie nadal współpracowało z Polską Radą Ekumeniczną, będzie też nadal przygotowywało audycje dla osób zainteresowanych opiniami i tłumaczeniem Biblii w wykonaniu różnych Kościołów. - Ta oferta będzie jeszcze większa wraz z rozwojem radia cyfrowego - wskazał.
Pierwsze nabożeństwa i audycje Kościołów mniejszościowych pojawiły się na antenie Polskiego Radia w styczniu 1982 roku, w wyniku realizacji Porozumień Sierpniowych. Wcześniej - latem 1980 roku - przedstawiciele strajkujących na wybrzeżu robotników "Solidarności" przedstawili władzom postulat nie tylko transmitowania przez radio rzymskokatolickiej Mszy świętej, ale także nadawania nabożeństw lub audycji religijnych Kościołów mniejszościowych.
IAR, kk
REKLAMA