Grzegorz Schetyna: będziemy popierać Ukrainę i Gruzję w drodze do zniesienia reżimu wizowego
Polska i Rumunia popierają zniesienie wiz do Unii Europejskiej dla Ukrainy i Gruzji - oświadczyli ministrowie spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna i Bogdan Aurescu. Kwestia ta będzie jednym z tematów majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze.
2015-04-29, 19:21
Posłuchaj
- Mamy wspólne zdanie - będziemy popierać i Ukrainę, i Gruzję w drodze do zniesienia reżimu wizowego. To będzie też pierwszy krok w kierunku ich aspiracji europejskich. Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze powinien potwierdzić dobrą wolę Unii Europejskiej w tej kwestii - powiedział Grzegorz Schetyna.
Bogdan Aurescu zwrócił uwagę, że w środę minął dokładnie rok odkąd obywatele Mołdawii, którzy mają paszporty biometryczne, mogą podróżować do UE bez wiz. Mołdawia jest pierwszym krajem z unijnego programu Partnerstwa Wschodniego, który spełnił wymogi wprowadzenia ruchu bezwizowego ze strefą Schengen.
- 500 tys. obywateli Mołdawii posiada już paszporty biometryczne i podróżowało do krajów Unii. Ma to ogromny wpływ na życie przeciętnego obywatela, który może swobodnie podróżować. To wymierna korzyść wynikająca ze zbliżenia się Mołdawii do UE, która ma pozytywny wpływ na rozstrzygnięcie zamrożonych konfliktów - stwierdził Aurescu.
Jak dodał, spośród tych 500 tys. paszportów biometrycznych wydanych obywatelom Mołdawii ponad 75 tys. wydano mieszkańcom Naddniestrza. - Podobnego efektu możemy oczekiwać przy wydawaniu takich paszportów dla separatystycznych obszarów Gruzji czy wschodnich terenów Ukrainy - wskazał rumuński minister spraw zagranicznych.
W dniach 21-22 maja w Rydze odbędzie się szczyt Partnerstwa Wschodniego z udziałem sześciu krajów objętych tym unijnym programem - Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy. Ukraina i Gruzja liczą, że na tym spotkaniu zostanie im zaoferowany przez UE ruch bezwizowy, jednak w Unii zdania na ten temat są na razie podzielone.
"Mamy wspólne spojrzenie"
Schetyna i Aurescu rozmawiali też o konflikcie ukraińsko-rosyjskim. - Mamy wspólne spojrzenie na sprawy Europy Wschodniej, na konflikt wojenny na wschodzie Ukrainy, na politykę sankcji - wymienił Schetyna.
Aurescu podkreślił, że konieczne jest kompletne wdrożenie w życie porozumienia z Mińska między Rosją a Ukrainą. - Uważamy, że sankcje wobec Rosji muszą zostać utrzymane aż do całkowitego wcielenia w życie tych postanowień. Jeśli to się nie stanie, trzeba będzie wprowadzić nowe sankcje - zaznaczył.
KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>
12 lutego w stolicy Białorusi uzgodniono porozumienie o zawieszeniu broni między stroną ukraińską i prorosyjskimi separatystami, przewidujące m.in. rozejm, wycofanie ciężkiej broni, utworzenie strefy buforowej, a w dalszej kolejności wybory w Donbasie i odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad tą częścią granicy z Rosją, którą obecnie kontrolują separatyści.
Na spotkaniu poruszono także temat polityki bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej oraz współpracy w ramach NATO, w tym przyszłorocznego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie. Rozmawiano również o polsko-rumuńskim dialogu i współpracy z innymi państwami.
PAP, kk
REKLAMA