Marsz w obronie bezdomnych i wykluczonych w Katowicach

Ponad dwieście osób przeszło w pierwszomajowym marszu ulicami Katowic - w obronie i na rzecz poprawy losu osób społecznie wykluczonych.

2015-05-01, 15:46

Marsz w obronie bezdomnych i wykluczonych w Katowicach

Posłuchaj

Założyciel GTCh Dietmar Brehmer o osobach wykluczonych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Pochód z udziałem bezdomnych i bezrobotnych wyruszył sprzed siedziby organizatora marszu Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego (GTCh). "Bezdomność jest najcięższym przypadkiem samotności" - można było przeczytać na wielkim transparencie niesionym przez idących na czele przemarszu. Demonstrujących wsparli przedstawiciele Partii Zielonych i Polskiej Partii Pracy.
Według uczestników marszu brakuje mieszkań komunalnych i socjalnych, a w mieście jest wiele pustostanów, które można by przeznaczyć na lokale dla bezdomnych. Zdaniem maszerujących władze miasta wydają niepotrzebnie pieniądze na takie inwestycje jak Międzynarodowe Centrum Kongresowe zamiast pomagać najpierw mieszkańcom.
Jak powiedział założyciel GTCh Dietmar Brehmer, liczba osób bezdomnych stale wzrasta. - Przyczyną tego jest głównie zanikająca wrażliwość społeczna związana z niewystarczającym wsparciem rządu i władz lokalnych dla rozwoju inicjatyw obywatelskich - dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego - ocenił.
- Musimy zwracać uwagę na rosnące zjawisko wykluczenia społecznego. Rozwarstwienie społeczne jest ogromne. Nie może być tak, że są ludzie, którzy żyją za 160 zł miesięcznie, albo w ogóle tego nie mają, a z drugiej strony najbogatsi skrywają się w swoich murach. Musimy pokazać, że są ludzie, którzy żyją ledwo z dnia na dzień - stwierdził. Dodał, że ulokowana w śródmieściu Katowic jadłodajnia GTCh codziennie wydaje ok. 200-250 posiłków.
Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne istnieje od 1989 roku. Jest jedną z pierwszych w kraju pozakościelnych i pozarządowych organizacji tego typu. Swoją pomoc kieruje głównie do osób bezdomnych, skrajnie ubogich. Od wielu lat organizuje również uroczyste wieczerze wigilijne i śniadania wielkanocne dla najbardziej potrzebujących. GTCh prowadzi też noclegownię dla bezdomnych mężczyzn, a także drużynę piłkarską osób bezdomnych. Osoby potrzebujące mogą skorzystać również z możliwości wymiany odzieży oraz uzyskania porad prawnych.
PAP, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej