Dzisiaj Zielone Świątki. Obowiązuje zakaz pracy w handlu

Otwarte mogą być tylko osiedlowe sklepiki, ale pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel lub osoba zatrudniona na przykład w oparciu o umowę zlecenie. Zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę zgodnie z przepisami mają wolne.

2015-05-24, 08:42

Dzisiaj Zielone Świątki. Obowiązuje zakaz pracy w handlu
. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska przypomina, że w Zielone Świątki nie zrobimy zakupów w dużych sieciach handlowych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska zaznaczyła, że do zakazu handlu w święta Polacy zdążyli się już przyzwyczaić i łamany jest on sporadycznie. Na pracodawcę, który zatrudni w święta pracownika czekają wysokie kary. Danuta Rutkowska wyjaśnia, że nieprzestrzeganie zakazu pracy w handlu w święta jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika w zakresie czasu pracy zagrożonym karą grzywny od tysiąca do 30 tysięcy złotych.
Zakaz handlu w święta nie dotyczy stacji benzynowych, w których można kupić nie tylko paliwo ale też artykuły codziennego użytku. Nie dotyczy też aptek, barów, restauracji czy hoteli.

Zesłanie Ducha Świętego

Dziś kościoły chrześcijańskie obchodzą uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Popularne Zielone Świątki to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. - To urodziny Kościoła - mówi franciszkanin ojciec Leon Pokorski.

Ewangeliści opisują, że na zgromadzonych przy Maryi w Wieczerniku apostołów Jezus Chrystus zesłał Ducha Świętego. Pojawia się on najpierw w postaci wiatru, a później ognistych języków. Jezus zapowiadał swoim uczniom, że po Swoim wniebowstąpieniu da im Ducha Świętego, który umocni pierwszą ze wspólnot chrześcijańskich.

- To dzięki Duchowi Świętemu chrześcijanie mogą w ogóle wierzyć - dodaje ojciec Leon Pokorski. Franciszkanin tłumaczy, że tak jak w codziennym życiu ludzie i przyroda potrzebują wody, aby żyć, tak samo w życiu duchowym potrzebujemy Ducha Świętego.

REKLAMA

Koniec okresu wielkanocnego

Dzień zesłania Ducha Świętego jest świętem ruchomym. Przypada pięćdziesiąt dni po zmartwychwstaniu Chrystusa. Kończy on Okres Wielkanocny. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest obchodzona już od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Najpierw świętowano ją razem z Wielkanocą. Od czwartego wieku są to wydarzenia przeżywane oddzielnie. W początkach chrześcijaństwa to w uroczystość Zesłania Ducha Świętego udzielano chrztu tym, którzy z jakichś powodów nie mogli być ochrzczeni na Wielkanoc.

pp/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej