Kozak System: jeszcze trochę wysiłku i Ukraina zwycięży [NASZ WYWIAD]
W ich repertuarze jest jeden z hymnów Majdanu, ”Brat za brata”, pieśń o okupowanym Krymie, ale i energetyczne piosenki, o miłości i woli życia. Grają i śpiewają z polskimi artystami, takimi jak Maryla Rodowicz, Maleo Reggae Rockers, Enej czy Red Lips. O swojej muzyce i o Ukrainie zespół opowiedział portalowi PolskieRadio.pl.
2015-06-11, 22:31
Muzycy z zespołu Kozak System przed występem konkursowym na festiwalu w Opolu (w konkursie Superpremiery, 13 czerwca), mówili że chcą w czasie wojny nieść pozytywne przesłanie. Taką rolę pełnić ma na pewno tytułowa piosenka wydanego w marcu albumu ”Kochaj i żyj”. Ukraińscy artyści przedstawią ją w Opolu razem z polską grupą ”Red Lips”.
Artyści podkreślali,że na płycie jest dużo utworów nagranych wspólnie z polskimi wykonawcami - takimi jak Maryla Rodowicz (specjalna wersja”Kolorowych jarmarków”) Red Lips, Megitza, Rootsman. Z kolei Maleo Reggeae Rockers i ENEJ wykonali z Kozak System znany protest song z Majdanu (”Brat za brata”). Powstał on tuż po tym, gdy Berkut pobił protestującą w Kijowie młodzież, domagającą się podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Muzycy Kozak System spędzili na Majdanie wiele dni, i jak sami mówią, często pełnili rolę korespondentów, z prośbą o komentarz dzwoniły do nich polskie media.
W albumie jest pieśń o Krymie, nagrana wspólnie z krymskotatarską śpiewaczką Elwirą Sarykhalili i utwory do tekstów znanych ukraińskich ludzi pióra, jak Serhij Żadan.
Zespół Kozak System z Ukrainy gra mieszankę rocka, ska, ukraińskiej muzyki ludowej. W mediach ich styl jest określany czasem jako „kozak rock”. Koncerty tej ukraińskiej grupy są żywiołowe i pełne energii, ma dobry kontakt z publicznością
REKLAMA
W skład zespołu wchodzą Iwan Lenjo (wokal), Ołeksandr Demianenko, Wołodymyr Szerstiuk, Serhij Borysenko, Serhij Sołowij.
****
Kozak System: Ukraińcy dziękują Polakom za wsparcie! "Jeszcze trochę trzeba popracować, ale wiemy, że zwyciężymy!"(na filmie od lewej: Wołodymyr Szerstiuk, Ołeksandr Demianenko, Iwan Lenjo).
REKLAMA
(Wideo: Kozak System opowiada o nowej płycie. Od lewej: Wołodymyr Szerstiuk, Ołeksandr Demanenko, Iwan Lenjo).
Wywiad z zespołem Kozak System: przeczytaj i zobacz wideo!
PolskieRadio.pl: Na waszej płycie jest utwór o Majdanie, pieśń o okupowanym Krymie. Czy dla Ukraińców Majdan to temat wciąż żywy, czy Ukraina wciąż go pamięta? Jak Ukraina daje sobie teraz radę z wojną, kryzysem?
Lider zespołu Kozak System Iwan Lenjo: Ukraina oczywiście pamięta Majdan. To był początek walki o niepodległość. Obecnie trwa drugi etap. Jest trudniej, więcej ofiar śmiertelnych. Teraz mamy do czynienia z tymi, którzy przez ponad 300 lat usiłowali narzucić Ukrainie jarzmo, trzymać ją w niewoli i kajdanach.
Nie wiem, czy będą kolejne odsłony walki. Mam nadzieję, że Ukraińcy dowiedli Władimirowi Putinowi, że łatwo nie dojdzie do Kijowa i nikt już nie zgodzi się na to, by Moskwa rządziła Ukrainą.
REKLAMA
Na razie sytuacja nie jest łatwa. Bo wszyscy słowami wspierają Ukrainę, ale co do czynów – to już tak nie jest. Polacy nam bardzo pomagają, nie wiem, czy ktoś bardziej nam pomaga za granicą. Wszytko opiera się obecnie na wolontariuszach, na zwykłych ludziach, na naszych ukraińskich żołnierzach.
PolskieRadio.pl: Czego oczekiwalibyście w tej sytuacji? Czego brakuje?
Iwan Lenjo: Brakuje jednoznacznego uznania na świecie, że to jest agresja Rosji przeciw Ukrainie. Nie jakiś lokalny konflikt, „powstańców” z Ukrainą – tak nie jest. Chcemy, by cały świat zrozumiał, że trwa wojna Rosji przeciw Ukrainie. Chcielibyśmy, aby i Amerykanie i Unia Europejska pomagały nam i finansowano, i w zakresie uzbrojenia
Ukraina nie jest bogatym krajem. Abyśmy mogli szybko zakończyć wojnę, dać Putinowi zdecydowaną odpowiedź, konieczna jest pomoc. Nam samym jest trudno.
REKLAMA
PolskieRadio.pl: Niedawno był szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Tam toczył się spór o zapisy w deklaracji końcowej w sprawie europejskich aspiracji Ukrainy, Gruzji, Mołdawii. Czy widzisz przyszłość Ukrainy w Unii Europejskiej?
Iwan Lenjo: Staram się nie idealizować, to dotyczy wszystkiego, także Unii Europejskiej. Tam gdzie są ludzie – tam zawsze pojawiają się problemy. Jednak jesteśmy sąsiadami. Z jednej strony mamy Unię Europejską, z drugiej Rosję. Oczywiste jest, że z Rosją obecnie współpraca jest niemożliwa – bo to bardzo agresywny, nietolerancyjny kraj, wykorzystujący nieustannie kłamstwo, chciałby zawojować cały świat.
Natomiast Unia Europejska pokazuje, jak można kształtować cywilizowane życie. Myślę, że Ukraina nie ma innego wyboru, jak stać się jednym z krajów Unii Europejskiej. A właściwie dlaczego nie?
PolskieRadio.pl: Z tym postulatem też zebrał się Majdan.
Iwan Lenjo: Człowiek, który nosił miano prezydenta, Wiktor Janukowycz, okłamywał ukraiński naród, gdy twierdził, że kraj zmierza w stronę Europy i Ukraina krok za krokiem się do niej przybliża, podpisze umowę z Unią Europejską.
REKLAMA
PolskieRadio.pl: Na waszej nowej płycie jest piosenka o okupowanym Krymie.
Iwan Lenjo: Na naszych oczach dokonała się aneksja Krymu. To terytorium ukraińskie, na którym żyje wielu krymskich Tatarów. Nikt ich nie obronił, bo w tym czasie Ukraina leczyła jeszcze rany na Majdanie. Jak to określił obrazowo jeden z analityków: Putin na oczach wszystkich podszedł do leżącej, skrwawionej Ukrainy i z torebki wyciągnął jej Krym, którego ona nie mogła obronić.
Jako muzycy, artyści ale i patrioci naszego kraju reagujemy na takie wydarzenia. I dlatego nagraliśmy pieśń ”Bitym sklom” razem z krymsko tatarską śpiewaczką Elwirą Sarykhalil. To naturalny odruch naszego patriotyzmu, naszej postawy.
PolskieRadio.pl: Jak wspominacie Majdan?
REKLAMA
Wołodymyr Szerstiuk: Wiele razy występowaliśmy na scenie. Byliśmy tam i jako artyści, i jako obywatele, nosiliśmy kamienie do budowy barykad. Woziliśmy swoimi samochodami na Majdan potrzebne materiały, żywność, ciepłe rzeczy. A oprócz tego graliśmy i śpiewaliśmy, jako muzycy. I do tego jeszcze często pełniliśmy rolę korespondentów polskich mediów. Polscy dziennikarze przeprowadzali z nami wywiady. Dzwoniono wiele razy z Polski, pytano, co się dzieje.
Serhij Sołowiej: Na początku jak na festiwalu młodzieżowym. Nie było konkretnych działań, ludzie po prostu stali. Jednak gdy milicja pobiła studentów, wtedy stało się jasne, że nie ma odwrotu. Potem zginęli ludzie i wtedy już tak naprawdę zaczęła się wojna.
PolskieRadio.pl: Macie kontakt z kolegami, którzy są na wojnie na wschodzie Ukrainy?
Serhij Sołowiej: Tak, jest zasięg telefoniczny, Internet. Kiedy to możliwe, na przykład kiedy mają czas na odpoczynek, kontaktujemy się z nimi.
Ołeksandr Demianenko: Wielu naszych kolegów teraz jest na froncie, gdzie jest ostrzał, wystrzeliwane są rakiety. Niektórzy nasi znajomi zginęli. Nie żyje nasz przyjaciel, były mistrz walk w stylu wolnym.
REKLAMA
Ta wojna zjednoczyła naród. W pierwszej kolejności musimy rozumieć, że każdy z nas ma swoją rolę do spełnienia w naszym zwycięstwie.
PolskieRadio.pl: Jakie są nastroje na Ukrainie, w czas wojny, kryzysu?
Serhij Sołowiej: Teraz jest trudna sytuacja, ale nastroje są patriotyczne. Bez względu na kryzys trzymamy się, pracujemy. Mamy co jeść, czym jeździć – to już dobrze.
Wołodymyr Szerstiuk: Walka trwa – Majdan przeniósł się na wschód Ukrainy. Trwa walka Ukrainy o swoją niepodległość. Tak, Majdan wciąż trwa.
***
REKLAMA
Muzycy Kozak System: Wołodymyr Szerstiuk (z prawej), Ołeksandr Demianenko (z lewej), Serhij Sołowiej (widoczny w drugiej części nagrania, z prawej) opowiadają o sytuacji na Ukrainie.
***
Rozmawiała Agnieszka Kamińska PolskieRadio.pl
REKLAMA
Kamera: Paweł Kurek, PolskieRadio.pl. Montaż wideo: Agnieszka Kamińska
ZOBACZ TAKŻE:
”Brat za brata” – utwór znany też hymnem Majdanu, Wykonawcy: KOZAK SYSTEM, ENEJ, MALEO REGGAE ROCKERS. Nagrali go polscy i ukraińscy artyści w czasie Majdanu, po tym gdy Berkut po raz pierwszy pobił studentów.
“Bitym sklom” – pieśń z udziałem krymskotatrskiej śpiewaczki, upamiętniająca rocznicę deportacji Tatarów krymskich przez ZSRR.
REKLAMA
W ten weekend zaczyna się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Kozak System z polską grupą Red Lips bierze udział w konkursie SuperPremiery. Zaprezentują utwór ”Kochaj i żyj”, który ma dodawać sił i nadziei, mimo że w kraju toczy się wojna.
Utwór “Hej, Iwane”
REKLAMA
***
REKLAMA