Nocne rozmowy w Berlinie. Brak kompromisu ws. Grecji

Szefowie Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego spotkali się późnym wieczorem w poniedziałek w Berlinie w celu przedyskutowania kompromisowej propozycji porozumienia z Grecją, której grozi bankructwo. Na razie nie wypracowano jednak kompromisowej propozycji dla Aten.

2015-06-02, 07:52

Nocne rozmowy w Berlinie. Brak kompromisu ws. Grecji
. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Kryzysowe rozmowy w sprawie Grecji. Relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W rozmowach uczestniczyli też kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande - podały niemieckie media.

W Berlinie był już wcześniej przewodniczący KE Jean-Claude Juncker, który wraz z Merkel i Hollandem uczestniczył w wieczornym spotkaniu w urzędzie kanclerskim z 20 wiodącymi koncernami europejskimi. Natomiast szefowa MFW Christine Lagarde i prezes EBC Mario Draghi przybyli do stolicy Niemiec specjalnie na spotkanie w sprawie Grecji.

Czytaj dalej
Grecja free 1200.jpg
Komisja Europejska zapewnia: dla Grecji mamy jeden scenariusz

"Pistolet przy piersi"

- Przedmiotem dyskusji jest ostateczna oferta wierzycieli (dla Grecji) - pisze agencja dpa powołując się na źródło wśród uczestników spotkania. Podstawą rozważanej propozycji jest program pomocowy dla Grecji z 2012 roku, przedłużony do końca czerwca.
Zdaniem dpa wierzyciele "przystawili Grecji pistolet do piersi".

Jak twierdzi "Die Welt", premier Grecji Aleksis Cipras nie uczestniczy w rozmowach. Grecki polityk czeka w Atenach na wynik rozmów.

REKLAMA

Merkel i Hollande przeprowadzili w niedzielę wieczorem szereg rozmów telefonicznych z Ciprasem. Rzecznik rządu Steffen Seibert ocenił te rozmowy jako konstruktywne. Według niemieckiego ministerstwa finansów po spotkaniu w Berlinie nie planuje się nadzwyczajnego spotkania krajów strefy euro.

"Złość" premiera Ciprasa

W niedzielę premiera Grecji Aleksis Cipras oświadczył, że jego kraju nie powinno się obwiniać o to, iż nie osiągnął dotąd porozumienia z wierzycielami.

Czytaj dalej
Aleksis Cipras 1200 F.jpg
Premier Grecji nie czuje się odpowiedzialny za brak porozumienia z wierzycielami

- To, że nie osiągnęliśmy porozumienia z naszymi partnerami, nie jest spowodowane naszą bezkompromisowością ani niezrozumiałą postawą strony greckiej - napisał Cipras w materiale zamieszczonym na stronie internetowej francuskiego dziennika "Le Monde".

Europejscy dyplomaci, którzy w poniedziałek komentowali ten artykuł, w rozmowie z Reuterem zwrócili uwagę na to, że ostry ton artykułu dalece odbiega od uprzejmego i ugodowego stanowiska, jakie Cipras prezentuje podczas rozmów z unijnymi przywódcami.

REKLAMA

Jak komentuje Reuters, zdaniem dyplomatów Cipras zamanifestował "publiczną złość" na wierzycieli, by przekonać elektorat, że rząd prowadzi trudne, ale twarde negocjacje.

Cipras napisał w "Le Monde", że grecki rząd jest gotów na kompromisy, np. w kwestii prywatyzacji, mimo "ideologicznej opozycji" lewicowej partii Syriza, która wygrała wybory.
Reuters podkreśla w poniedziałek, że grecki premier musi się liczyć z wewnętrzną opozycją we własnym ugrupowaniu, której miarą może być to, że Syriza odrzuciła w poniedziałek kandydaturę Eleny Panaritis, mianowanej przez rząd przedstawicielką Grecji przy MFW.

Grecja poza strefą euro?

Sytuacja Grecji jest bardzo poważna, a w dodatku wciąż się pogarsza. Piętrzą się tam animozje i złość. Ludzie chcą się krzywdzić wzajemnie - ocenia miliarder zarządzający funduszami hedge'ingowymi George Soros.

Jego zdaniem prawdopodobieństwo, że Grecja wystąpi ze strefy euro, wynosi 50 proc. - Jednak także Unii Europejskiej nie wyszłoby na dobre, gdyby Grecja porzuciła wspólną walutę - uważa Soros.

REKLAMA

Pomoc dla Grecji

Mimo trwających już cztery miesiące rozmów władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się z MFW i swymi partnerami ze strefy euro w sprawie uwolnienia wynoszącej do 7,2 mld euro pozostałej transzy pomocy, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Kredytodawcy domagają się jednak w zamian kontynuowania reform i cięć budżetowych, co Ateny odrzucają. 30 czerwca kończy się przedłużony plan pomocowy dla Aten.

Sytuacja finansowa Grecji jest dramatyczna - do 5 czerwca musi spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro. Łącznie MFW powinien od niej otrzymać w tym miesiącu około 1,55 mld euro. Rzecznik MFW William Murray ostrzegł, że Grecja zostanie pozbawiona finansowania z Funduszu, jeśli nie zapłaci należnej raty.

PAP/IAR, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej