Europoseł PiS składa skargę na Donalda Tuska."Nadużył uprawnień"
Skarga europosła PiS na Donalda Tuska do Europejskiej Rzecznik Praw Obywatelskich Emily O’Reilly. Ryszard Legutko zarzuca szefowi Rady Europejskiej nadużycie uprawnień, a także złamanie zasady bezstronności i niezależności podczas kampanii prezydenckiej w Polsce.
2015-06-02, 23:59
W komunikacie PiS poinformowano, że chodzi o wystąpienie przewodniczącego Rady z 15 maja w Gdańsku, kiedy to - jak napisano - „otwarcie wyraził poparcie dla jednego z kandydatów w drugiej turze wyborów prezydenckich w Polsce, mówiąc m.in.: "Bronisław Komorowski był, jest i mam nadzieję będzie dobrym prezydentem, ale może nie jest najskuteczniej walczącym kandydatem". Tusk podkreślał także, że przez pięć lat prezydentury Bronisław Komorowski „dużo osiągnął i nie jest człowiekiem-zagadką”.
TVN24/x-news
W liście do Emily O'Reilly przewodniczący delegacji PiS w Parlamencie powołał się na artykuły Europejskiego Kodeksu Dobrej Administracji, zgodnie z którymi unijni urzędnicy są zobowiązani do działania w sposób bezstronny i niezależny. - Widać jak na dłoni, że w swoich wypowiedziach Donald Tusk kierował się sympatią osobistą i - jego zdaniem - narodowym interesem, jak również działał pod polityczną presją. Jego oświadczenie ma również wszystkie cechy arbitralnego traktowania jednego z kandydatów - uważa europoseł PiS.
Ryszard Legutko zwrócił się do Emily O'Reilly o przeprowadzenie oficjalnego dochodzenia w tej sprawie.
- Może nie powinienem tego robić, ale uznałem, że powinienem skomentować to, co się dzieje w tej chwili w naszym kraju w kampanii wyborczej. Nie z tytułu funkcji, jaką pełnię, ale dlatego, że czuję się cały czas współodpowiedzialny za to, co w Polsce się dzieje, jako obywatel Polski, Gdańska, jestem tym wszystkim bardzo przejęty - uzasadniał swoją wypowiedź Donald Tusk.
"Tusk złamał co najmniej dwa artykuły"
Zdaniem Legutki były premier Polski bezpośrednio złamał co najmniej dwa artykuły Europejskiego Kodeksu Dobrej Administracji dotyczące nadużywania uprawnień oraz bezstronności i niezależności.
W liście do Emily O'Reilly przewodniczący delegacji PiS w PE przypomina, że zgodnie z art. 5 Europejskiego Kodeksu Dobrej Administracji urzędnik "przy rozpatrywaniu wniosków jednostek i przy podejmowaniu decyzji (...) zapewni przestrzeganie zasady równego traktowania. Pojedyncze osoby znajdujące się w takiej samej sytuacji będą traktowane w porównywalny sposób".
W kodeksie zapisano również, że "urzędnik powstrzyma się w szczególności od wszelkiego nieusprawiedliwionego nierównego traktowania osób fizycznych ze względu na m.in. przekonania polityczne".
- Otwarte poparcie udzielone jednemu z kandydatów przeciwko drugiemu w prezydenckim wyścigu jest zatem wyraźnym pogwałceniem artykułu 5 Kodeksu - ocenił cytowany w komunikacie PiS Legutko.
Skargę do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich może złożyć każdy obywatel państwa członkowskiego Unii lub osoba mieszkająca na stałe w państwie członkowskim.
IAR, PAP, bk
REKLAMA
REKLAMA