Włocławek: inauguracja Muzeum Męczeństwa błogosławionego księdza Popiełuszki

Obiekt powstał przy sanktuarium męczeńskiej śmierci kapelana "Solidarności" w parafii Matki Bożej Fatimskiej, prowadzonej przez zgromadzenie Braci Pocieszycieli z Getsemani. Kościół ten stoi tuż przy zaporze wiślanej, z której zabójcy zrzucili ciało księdza do rzeki.

2015-06-07, 12:09

Włocławek: inauguracja Muzeum Męczeństwa błogosławionego księdza Popiełuszki
Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Posłuchaj

"Abyśmy byli wolni od lęku zastraszenia" - fragm. ostatniej modlitwy wygłoszonej przez ks. Jerzego Popiełuszkę w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, na kilka godzin przed śmiercią. (PR, 19.10.1984)
+
Dodaj do playlisty

Muzeum to połączenie kina, telewizji, nowoczesnej animacji i nowoczesnego dźwięku, a także możliwość korzystania z obszernych komputerowych zasobów tej placówki. Funkcję opiekuna naukowego i kustosza sprawuje proboszcz świątyni, ojciec Damian Kosecki.

Włocławskie muzeum powstało wspólnym wysiłkiem samorządu województwa, który na ten cel przeznaczył pieniądze z Unii Europejskiej, a także włocławskiej parafii Matki Bożej Fatimskiej oraz Zgromadzenia Braci Pocieszycieli.

Powiązany Artykuł

Placówka jest elementem programu "Szlak męczeństwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki". Projekt obejmuje Muzeum we Włocławku oraz izby pamięci w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, gdzie kapłan odprawił swą ostatnią mszę, a także centrum edukacji w Górsku - miejscowości, w której mordercy porwali kapłana.
Koszt projektu to prawie 12 milionów złotych.

Uroczyste otwarcie włocławskiego Muzeum odbywa się w piątą rocznicę beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki.

REKLAMA

Pomnik
Pomnik w kształcie przewróconego krzyża upamiętniający porwanie księdza Józefa Popiełuszki w Górsku w dniu 19 października 1984 r.Wikimedia Commons/dp. Fot.: Przemysław Jahr

Morderstwo we Włocławku

19 października 1984 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany i brutalnie zamordowany przez trzech funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego zwłoki wrzucono do Wisły z tamy we Włocławku. Kapitan Grzegorz Piotrowski, porucznik Leszek Pękala i porucznik Waldemar Chmielewski zostali oskarżeni i skazani za uprowadzenie, torturowanie i zabójstwo duchownego. Ich przełożony pułkownik Adam Pietruszka został skazany za sprawstwo kierownicze zbrodni. Sąd wymierzył Grzegorzowi Piotrowskiemu karę 25 lat pozbawienia wolności, Adamowi Pietruszce - 25 lat, Leszkowi Pękali - 15 lat, Waldemarowi Chmielewskiemu - 14 lat. W wyniku interwencji szefa MSW generała Czesława Kiszczaka w apelacji zmniejszono kary Pietruszce, Pękali i Chmielewskiemu.

Grób
Grób ks. Jerzego Popiełuszki. Warszawa, kościół św. Stanisława Kostki. Wikimedia Commons/dp. Fot.: Reytan

Proces toruński, jak późniejszy proces szefów departamentu IV MSW generałów Ciastonia i Płatka nie ustalił wszystkich okoliczności i motywów zbrodni. Ostatni skazany w tej sprawie Grzegorz Piotrowski wyszedł z więzienia w 2001 roku.

REKLAMA

W 2010 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany jako męczennik za wiarę. Miesiąc temu we Francji rozpoczął się jego proces kanonizacyjny.

pp/PAP/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej