Jan Bury kontra CBA. Premier wyjaśni "zawiłość sytuacji"
- Informacje o kwestiach dotyczących posła PSL Jana Burego i CBA zostaną przekazane we wtorek, po tym, jak premier Ewa Kopacz omówi je z szefem kancelarii Jackiem Cichockim, z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem oraz liderem PSL Januszem Piechocińskim - zapowiedziała rzeczniczka rządu.
2015-06-08, 20:33
Posłuchaj
Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała dziennikarzom, że spotkanie z Piechocińskim odbyło się, ale nie zna jego przebiegu. - Podejrzewam, że ten temat został poruszony na tym spotkaniu - powiedziała. Do rozmowy z Wojtunikiem, jak mówiła, miało dojść jeszcze w poniedziałek wieczorem lub we wtorek. Rozmowa z Cichockim zaplanowana była na poniedziałkowe popołudnie.
Rzeczniczka rządu zapowiedziała, że informacje dotyczące efektów tych spotkań zostaną przekazane we wtorek. - Komunikat na pewno będzie jutro - stwierdziła.
W czwartek media opublikowały list Wojtunika do Kopacz, w którym pisze on o "próbach destabilizacji pracy i obniżenia skuteczności funkcjonowania Biura" przez posła Jana Burego. W liście tym Wojtunik ma też zarzucać szefowi klubu PSL, że ten, publikując na swojej stronie anonimy o działaniach CBA, sprowadza realne zagrożenie dla życia funkcjonariuszy Biura. Pismo szefa CBA zostało także skierowane do marszałka Sejmu i sejmowej komisji ds. służb specjalnych.
Bury zwrócił się do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta z prośbą o zbadanie spraw poruszonych w anonimach, które dołączył do swego zawiadomienia o możliwych nieprawidłowościach w delegaturze CBA w Rzeszowie. W poniedziałek dokumenty te z PG otrzymała Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku. Jak powiedział rzecznik prasowy PA w Białymstoku Janusz Kordulski, w najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja, do której z pięciu prokuratur okręgowych w apelacji białostockiej (Białymstoku, Łomży, Olsztynie, Ostrołęce czy Suwałkach) trafi to zawiadomienie.
REKLAMA
- Wyznaczona prokuratura przeprowadzi postępowanie sprawdzające, po którym zdecyduje, czy zachodzi prawdopodobieństwo, że doszło do przestępstwa. Jeśli dojdzie do takiego wniosku, zostanie wszczęte śledztwo. Jeśli nie - prokurator śledztwa odmówi - wyjaśnił rzecznik PG Mateusz Martyniuk.
Premier wyjaśni "zawiłość sytuacji"
O całą sprawę Kopacz spytano na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie. Dziennikarze chcieli wiedzieć, czy Kopacz ma już odpowiedź dla szefa CBA.
- Służby działają w tej chwili pod bardzo troskliwym okiem koordynatora służb - powiedziała Kopacz. Dodała, że w poniedziałek po południu odbędzie "bardzo poważną" rozmowę z koordynatorem służb Jackiem Cichockim. - Następnie będę rozmawiać również z panem Wojtunikiem; pozwolę sobie również rozmawiać z szefem partii, do której należy pan poseł Bury, czyli panem premierem Piechocińskim - powiedziała.
Jak mówiła szefowa rządu, dopiero po tych rozmowach, na oddzielnej konferencji poinformuje o swoich decyzjach i wytłumaczy "całą zawiłość sytuacji".
REKLAMA
W początkach lipca ub.r. CBA na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie przeszukało m.in. biuro poselskie i pokój poselski Burego. Działania prokuratury prowadzone były w ramach śledztwa ws. korupcji i powoływania się na wpływy w instytucjach przez biznesmenów z Podkarpacia.
mr
REKLAMA