Kluczowe dni dla koalicji PO-PSL? Bronisław Komorowski wchodzi do "gry"

2015-06-14, 21:55

Kluczowe dni dla koalicji PO-PSL? Bronisław Komorowski wchodzi do "gry"
Kto trafi do rządu Ewy Kopacz?. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Kto na cztery miesiące przed wyborami zastąpi odwołanych ministrów? Już niedługo premier ogłosi listę nazwisk. W poniedziałek Bronisław Komorowski spotka się z Ewą Kopacz, oraz wicepremierem i prezesem PSL, Januszem Piechocińskim

Posłuchaj

Politycy o zmianach w rządzie. Relacja Joanny Stankiewicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak powiedziała dyrektor prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek, spotkanie Bronisława Komorowskiego z Ewą Kopacz rozpocznie się o godz. 18; godzinę później - o godz. 19, prezydent spotka się z Januszem Piechocińskim. W piątek Komorowski poinformował, że zaprosił na poniedziałek szefową PO oraz lidera PSL, ponieważ chce się dowiedzieć, czy koalicja jest stabilna i czy "może dźwigać skutecznie ciężar odpowiedzialności za zmieniany w wymiarze personalnym rządu".

Dwa dni wcześniej, w środę, z funkcji w rządzie zrezygnowali ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński, wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

Dymisje w rządzie Ewy Kopacz. Serwis specjalny >>>

Z funkcji szefa doradców premiera odchodzi Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki (pozostaje szefem KPRM). Decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu podjął też Radosław Sikorski. To efekt m.in. ujawnienia akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej.

Kto trafi do rządu?

Według Informacyjnej Agencji Radiowej, także w poniedziałek Ewa Kopacz poda nazwiska nowych ministrów zdrowia, skarbu i sportu. W czwartek w Brukseli premier zapewniła, że "ma już poukładane w głowie", kto zastąpi odwołanych członków rządu i marszałka Sejmu.

W opinii posłanki PO Joanny Muchy kluczowe będzie to, aby osoby, które pojawią się na stanowiskach, mogły szybko i sprawnie dokończyć zadania, które premier w expose postawiła przed swoimi ministrami. - Nie mogę się odnieść do żadnych nazwisk dlatego, że nie mam żadnych informacji - oświadczyła Mucha. Dodała, że "nie ma przecieków, premier Kopacz podejmuje te decyzje, zapewne w jakiejś wąskiej grupie swoich współpracowników".

Z kolei poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin uważa, że na parę miesięcy przed wyborami nie ma większego znaczenia, kto zastąpi zdymisjonowanych ministrów. Poseł powiedział, że nawet największy geniusz nie jest w stanie w tym czasie nadrobić tego, co nie zostało zrobione w ciągu ośmiu lat. - Nowi ministrowie będą więc tylko administratorami swoich resortów do czasu wyborów - podkreślił.

Źródło: TVP/x-news

Zdaniem Stanisława Żelichowskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego, nowo powołani ministrowie będą mieli przed sobą trudne zadanie. - To muszą być ludzie, którzy nie lubią ośmiorniczek i którzy od razu, z mety będą wiedzieli, co w tym resorcie trzeba zrobić, bo czas jest określony - zaznaczył Żelichowski.

Według Krzysztofa Gawkowskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w Platformie Obywatelskiej potrzeba nowych twarzy, które będą dawały nadzieję. - Jeżeli Ewa Kopacz postawi na znanych polityków, to znaczy, że walczy o frakcyjność w Platformie, a tylko nowe otwarcie daje perspektywę, że Polacy jeszcze jej uwierzą - powiedział Gawkowski.

Młodzi posłowie do rządu?

Rozmówcy PAP w PO spodziewają się, że do rządu trafią młodzi posłowie PO, choć - w niektórych przypadkach - na kierowniczą funkcję może awansować też któryś z wiceministrów. Tu najczęściej wymieniana jest sekretarz stanu w resorcie zdrowia Beata Małecka-Libera, choć niektórzy typują również Sławomira Neumanna.

Na giełdzie nazwisk nowego ministra sportu pojawiają się m.in. posłowie z sejmowej komisji sportu: jej szef Ireneusz Raś, wiceszef Jakub Rutnicki oraz Tomasz Lenz. Niektórzy politycy PO wskazują ponadto posłankę Agnieszkę Pomaską. Jeśli chodzi o następcę Karpińskiego, wśród potencjalnych następców wymienia się szefów sejmowych komisji: skarbu Tadeusza Aziewicza i finansów publicznych Krystynę Skowrońską.

Według informacji PAP ze źródeł zbliżonych do sejmowej komisji ds. służb specjalnych Jacka Cichockiego na funkcji koordynatora ds. specsłużb może zastąpić szef gabinetu Kopacz Marcin Kierwiński.

Kto nowym marszałkiem?

W kontekście obsady fotela marszałka Sejmu pojawiają się nazwiska: obecnej wicemarszałek Elżbiety Radziszewskiej, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, byłego ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego, a także obecnego szefa klubu Platformy Rafała Grupińskiego.

Źródło: TVN24/x-news

W środę wieczorem tygodnik "Polityka" podał na swych stronach internetowych, że nowym marszałkiem Sejmu ma szansę zostać obecny szef MSZ Grzegorz Schetyna, którego w resorcie spraw zagranicznych miałby zastąpić dotychczasowy minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski. Dementował to jednak zarówno sam minister, jak i Kopacz.

Marszałek z PSL?

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że ludowcy będą proponować Platformie, by marszałkiem został polityk tej partii Józef Zych, który pełnił już funkcję marszałka w latach 1995-97. Szef PSL Janusz Piechociński pytany o Zycha odpowiedział, że jest za wcześnie, by mówić o konkretnych nazwiskach kandydatów. Dodał jednak, że jest okazja, by w sytuacji dużych emocji w polityce wybrać marszałka, który będzie mógł zyskać poparcie dużej części Sejmu, co - jak ocenił - pozwoli uniknąć ryzyka paraliżu prac Izby. Wcześniej w "Sygnałach Dnia" mówił, że "dzisiaj potrzeba nam w Sejmie marszałka Sejmu, a nie marszałka największej partii, czy koalicji" i zapowiadał, że PSL "w przyszłym tygodniu przedstawi swoje kandydatury".

- Jeśli chodzi o stanowisko marszałka, to taki był zwyczaj, że stanowisko marszałka dostawała ta partia, która była najliczniejsza w parlamencie - powiedziała w piątek premier dziennikarzom w Rzymie. Zaznaczyła, że "oczywiście wszystko pod potrzeby trzeba zmieniać". - Ale ja bym mimo wszystko tych dobrych tradycji i obyczajów się trzymała - zaznaczyła szefowa rządu.

IAR/PAP/aj

Polecane

Wróć do strony głównej