Jubileuszowy 40. Festiwal Muzyka w Starym Krakowie: Krzysztof Penderecki, Grigorij Sokołow i Ivan Monighetti

Muzyka Antonina Dworzaka, Krzysztofa Pendereckiego i Jerzego Maksymiuka w wykonaniu Orkiestry Sinfonietta Cracovia, będzie rozbrzmiewała w niedzielę w Kielcach podczas inauguracji XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej "Anima Mundi".

2015-06-18, 15:54

Jubileuszowy 40. Festiwal Muzyka w Starym Krakowie: Krzysztof Penderecki, Grigorij Sokołow i Ivan Monighetti
Krzysztof Penderecki . Foto: Akumiszcza, lic. CC, wikipedia

Jubileuszowa edycja potrwa od 15 do 30 sierpnia.W programie imprezy, organizowanej przez Fundację Capella Cracoviensis, są 22 koncerty, niemal każdy w innym zabytkowym miejscu Krakowa.

Tegoroczne koncerty odbędą się w takich miejscach jak m.in. krużganki klasztoru oo. franciszkanów, kolegiata św. Anny, opactwo oo. benedyktynów w Tyńcu, synagoga Tempel, dziedziniec Collegium Maius UJ, dziedziniec Pałacu Ciołka, katedra na Wawelu, Galeria Sztuki Polskiej XX w. w Sukiennicach.

Występ Sokołowa

Na festiwalowej estradzie wystąpią m.in.: Grigorij Sokołow, który zaprezentuje utwory Bacha, Beethovena i Schuberta; Ivan Monighetti, Daniel Stabrawa i jego berliński Philharmonia Quartett, Kaja Danczowska, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Białko, Elżbieta Stefańska oraz Krzysztof Penderecki, który poprowadzi pierwsze w Krakowie wykonanie swojego nowego utworu "Dies illa".

Jak co roku w Krakowie wystąpią też młodzi artyści. W tym roku będzie to m.in. Krzysztof Książek i Szymon Nehring, dwóch krakowskich pianistów biorących udział w rozpoczynającym się w październiku w Warszawie Konkursie Chopinowskim.

REKLAMA

"Przekrój przez muzykę Krakowa"

Tegoroczny 40. festiwal rozpocznie koncert w katerze wawelskiej i będzie repliką wieczoru, który w Sukiennicach zainagurował pierwszą edycję. - Zdecydowałem się na jego przypomnienie, bo ten pierwszy koncert doskonale pokazuje nasze założenia. Chodziło mi przede wszystkim, aby pokazać przekrój przez muzykę Krakowa, miasto, które ma ogromne tradycje w tej dziedzinie sztuki. Głównie wykonaliśmy muzykę od XV do XVIII w. W programie znalazł się m.in. magnificat Mikołaja z Radomia, utwory Gomółki czy Completorium Gorczyckiego, utwór dopiero co wówczas odkryty przez Jana Węcowskiego na strychu w kościele w Rakowie Opatowskim - tłumaczył twórca i dyrektor Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie Stanisław Gałoński.

Równolegle z krakowskim festiwalem odbędzie się w tym roku druga edycja bliźniaczej imprezy - Festiwalu Muzyka w Starym Lwowie. Podczas 13 koncertów na Ukrainie wystąpią m.in.: Krakowski Kwintet Instrumentów Dętych, gdański organista Roman Perucki, czy Elżbieta Stefańska, krakowska klawesynistka, która zaprezentuje muzykę barokową.

pp/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej