Próba kradzieży w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zarzuty dla Anglików

Dwóch młodych Anglików zatrzymanych na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Siedemnastolatek i osiemnastolatek próbowali z terenu dawnego obozu w Brzezince wynieść przedmioty należące do więźniów. Zatrzymanym grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

2015-06-23, 15:14

Próba kradzieży w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zarzuty dla Anglików
Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Kradzież w muzeum Auschwitz - Birkenau. Relacja Marka Mędeli (PR Kraków/IAR)
+
Dodaj do playlisty

Mężczyźni znaleźli je przy jednym z baraków. Chwilę później, próbę kradzieży ujawniła straż muzealna. - Znaleźliśmy u nich golarkę, guziki i fragmenty sztućców. Zatrzymaliśmy ich i przesłuchaliśmy w obecności biegłego tłumacza - mówi podinspektor Mariusz Ciarka z małopolskiej policji.

Usłyszeli oni zarzut kradzieży dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury. Prokurator będzie we wtorek decydował o ewentualnym środku zapobiegawczym wobec nastolatków. Prawdopodobnie zostaną zwolnieni z aresztu. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Fot.malopolska.policja.gov.pl

Mężczyźni nie przyznali się do próby kradzieży. W czasie przesłuchania nie potrafili wyjaśnić, jak to się stało, że w ich kieszeniach znalazły się eksponaty. - Oni nie rozumieją swojego postępowania, nie czują że zrobili coś złego. W tym przypadku mamy dowód na niewielką świadomość historyczną wśród młodych ludzi - dodał podinspektor Ciarka.

REKLAMA

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia przygotowany na 70. Rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau>>>

Dwa miesiące temu, 27 kwietnia miała miejsce 75. rocznica wydania przez Heinricha Himmlera rozkazu w sprawie budowy niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Do momentu wyzwolenia, Niemcy zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych.

"Zasadniczymi elementami nazistowskiej ideologii były: nienawiść do Żydów, demokracji, komunizmu, oraz przekonanie o wyższości narodu niemieckiego nad innymi. Dążąc do stworzenia "czystego rasowo" społeczeństwa, niemieccy naziści planowali zagładę Żydów, ale także Słowian, Romów (Cyganów) i innych"  - czytamy w publikacji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau "Auschwitz. Historia i Traźniejszość".

REKLAMA

Zasadniczymi elementami nazistowskiej
ideologii były: nienawiść
do Żydów, demokracji, komunizmu
oraz przekonanie o wyższości narodu
niemieckiego nad innymi. Dążąc do
stworzenia „czystego rasowo” społeczeństwa
niemieccy naziści planowali
zagładę Żydów, ale także Słowian,
Romów (Cyganów) i innych.

Od 1942 Auschwitz-Birkenau stał się fabryką śmierci działającą z zatrważającą skutecznością. "[...] stał się ośrodkiem masowej zagłady europejskich Żydów. Ginęli oni tylko ze względu na swoje pochodzenie [...]. Po selekcji mordowano w komorach gazowych większość z nowo przywiezionych ludzi, uznanych przez lekarzy SS za niezdolnych do pracy: osoby chore, starsze, kobietyw ciąży, dzieci. Osób tych nie wprowadzanodo ewidencji obozowej, tzn. nie oznaczano ich numerami i nie rejestrowano" - czytamy dalej w opracowaniu Muzeum.

IAR,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej