Festiwal Dwa Teatry: Wielka Nagroda dla Mai Komorowskiej i Mariana Opani

2015-06-27, 22:00

Festiwal Dwa Teatry: Wielka Nagroda dla Mai Komorowskiej i Mariana Opani
Aktorzy Maja Komorowska i Marian Opania odebrali Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry" za zasługi na rzecz Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskie podczas gali otwarcia festiwalu w Sopocie. Foto: PAP/Adam Warżawa

Maja Komorowska i Marian Opania otrzymali Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.

Posłuchaj

Podczas uroczystej gali w Operze Leśnej w Sopocie Maja Komorowska dziękowała widzom i słuchaczom za to piękne wyróżnienie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dwa Teatry 2015>>>

Podczas uroczystej gali w Operze Leśnej w Sopocie Maja Komorowska dziękowała widzom i słuchaczom za to piękne wyróżnienie. - Bardzo wierzę w Teatr Telewizji i Polskiego Radia, które pilnują wrażliwości. Mam nadzieję, że to będzie trwać i przyjdą następni wspaniali - mówiła aktorka.

Marian Opania podkreślał, że praca w teatrach Polskiego Radia i Telewizji Polskiej to dla niego nobilitacja. Mówił, że te dwie sceny to enklawy prawdziwej sztuki, które nas ratują. - A więc wychowujmy nasze społeczeństwo na Mickiewiczu, Słowackim, Gombrowiczu, Różewiczu, Mrożku, Czechowie, Jerofiejewie, a nie na Big Brotherze i innych tego typu przedsięwzięciach - apelował aktor.

Artyści uroczyście otworzyli też 15. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. 

Spotkania z aktorami

Maja Komorowska w swoim dorobku aktorskim ma dziesiątki pierwszo- i drugoplanowych ról w spektaklach Teatru Telewizji. Współpracowała przy tym z czołówką znanych i cenionych reżyserów teatralnych, m.in. z Janem Świderskim, Andrzejem Łapickim, Maciejem Wojtyszko, Maciejem Prusem, Zbigniewem Zapasiewiczem, Maciejem Englertem czy Krystianem Lupą. Maja Komorowska jest również wspaniałą aktorką radiową i znakomitą interpretatorką poezji na antenie Polskiego Radia. Przed mikrofonem debiutowała w drugiej połowie lat 60. Jej aktorstwo cechuje niezwykła dojrzałość, charyzmatyczność i perfekcja przygotowanych ról.

Marian Opania współpracę z Teatrem Telewizji Polskiej rozpoczął dokładnie 50 lat temu rolą Syna w sztuce Ernesta Brylla „Żołnierze” w reżyserii Kazimierza Kutza. Swoje największe kreacje na małym ekranie stworzył w latach 60. i 70. Aktor jest też jednym z najbliższych i najbardziej oddanych współpracowników Teatru Polskiego Radia, związany z radiową sceną od ponad pół wieku, laureat Wielkiego Splendora w 2004 roku. Stworzył setki ról w słuchowiskach oryginalnych i adaptacjach radiowych (również dla teatru dziecięcego) oraz w audycjach rozrywkowych (m.in. „60 minut na godzinę”, „Ilustrowany magazyn autorów”, „ZSYP”). Od kilkunastu lat nieprzerwanie kreuje postać Ziutka w radiowym cyklu satyrycznym Marka Ławrynowicza o perypetiach mieszkańców podwarszawskiego Malinówka. Jest również znakomitym aktorem śpiewającym. Dla Polskiego Radia nagrał kilkadziesiąt piosenek (w tym utwory Okudżawy oraz Nohavicy) i przygotował wiele recitali.

Wybitnego aktora festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć w niedzielę (godz. 17.30) na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w monodramie „W PROGU,czyli tajemnica zaniechanych spodni”.

Natomiast Maja Komorowska spotka się w niedzielę z festiwalową publicznością w Państwowej Galerii Sztuki o godzinie 13.30.

Wyjątkowy rok

Trzydniowe święto teatru w tym roku będzie szczególnie uroczyste. Przebiegać bowiem będzie pod znakiem trzech jubileuszy: 15-lecia samego festiwalu, 90-lecia Polskiego Radia i 250-lecia powstania teatru publicznego w Polsce. Tegoroczny przegląd będzie największym z dotychczasowych jeśli chodzi o liczbę konkursowych spektakli i słuchowisk. Zaprezentowanych zostanie aż 29 spektakli radiowych, w tym 17 to ubiegłoroczne produkcje nadesłane na konkurs przez rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. Rekordowa jest również liczba spektakli telewizyjnych - 18.

Nowość, godna jubileuszowej edycji, to gala otwarcia festiwalu w sopockiej Operze Leśnej. Jej gwiady to Leszek Możdżer i Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

Podczas festiwalu nie zabraknie również spotkań z innymi, niż Maja Komorowska i Marian Opania, znakomitymi aktorami: Teresą Budzisz-Krzyżanowską, Katarzyną Dąbrowską, Jerzym Stuhrem, Janem Englertem i Adamem Ferencym.

Gościem tegorocznego festiwalu będzie Radio Ankara, które poza konkursem, w ramach Dnia Tureckiego, zaprezentuje słuchowisko „Śmieć”, ponadto Teatr Polskiego Radia przedstawi swoje produkcje oparte na tekstach tureckich. W związku z obchodami 90-lecia Polskiego Radia, niedziela upłynie pod znakiem produkcji Teatru Polskiego Radia. Kolejny ważny akcent jubileuszowy festiwalu to 250-lecie teatru publicznego w Polsce. Teatr Telewizji przedstawi najważniejsze dokonania Teatru Narodowego na telewizyjnej scenie, a teatr radiowy zaprezentuje słuchowiska na podstawie dramatów „ojca polskiego teatru”, Wojciecha Bogusławskiego.

Nowością tegorocznego Festiwalu jest ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji Nagroda im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl radiowy wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia.

Festiwal zwieńczy w poniedziałek gala wręczenia nagród w sopockim Hotelu Sheraton, podczas której wyłonione zostaną najlepsze produkcje radiowe i telewizyjne.

IAR,kh

Polecane

Wróć do strony głównej