Wichury i burze nad Polską, wielkie zniszczenia na zachodzie kraju

Zerwane dachy, powalone na tory drzewa i unieruchomione pociągi oraz zerwane linie energetyczne. Przez zachodnią i centralną Polskę przeszedł front burzowy. Trwa usuwanie skutków żywiołu. W sumie w związku z nocnymi burzami strażacy interweniowali już ponad 450 razy.

2015-07-08, 15:42

Wichury i burze nad Polską, wielkie zniszczenia na zachodzie kraju
Strażacy usuwają powalone drzewa z drogi krajowej nr 1 w Piasku.Foto: PAP/Marek Zimny

Posłuchaj

Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o skutkach wichur na zachodnią Polską (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wciąż napływają nowe doniesienia o szkodach jakie wyrządziły gwałtowne burze. Większość z nich dotyczy zerwanych dachów, połamanych i powyrywanych drzew, które uderzyły w samochody czy też budynki. Strażacy mają mnóstwo pracy. W mniejszych miejscowościach syreny alarmowe wezwały do pomocy ochotniczą straż pożarną. Wichura pozbawiła prądu ludzi w Lubuskiem, na Śląsku, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki informował rano w radiowej Trójce, że prądu nie ma ok. 40 tys. odbiorców.

IMGW ostrzega, że front atmosferyczny, który znajduje się nad Polską, przemieszcza się nad Małopolskę, Podkarpacie, województwo lubelskie, i świętokrzyskie.

źródło: youtube.com

Śląsk

Jedna osoba zginęła przygnieciona drzewem w miejscowości Studzionka pod Pszczyną.

REKLAMA

Posłuchaj

Paweł Frątczak z Państwowej Straży Pożarnej o wypadku w Pszczynie (IAR) 0:08
+
Dodaj do playlisty

Silny wiatr i połamane drzewa uszkodziły w tym regionie 11 linii wysokiego napięcia. Jak przyznaje rzecznik śląskiego oddziału Tauronu, Łukasz Zimnoch, praktycznie w każdej miejscowości są takie obszary, gdzie nie ma prądu. Bez zasilania może więc być nawet 100 tysięcy odbiorców. Zimnoch zapewnia, że wszystkie siły Tauronu zostały ściągnięte i pracują bez przerwy, by jak najszybciej usunąć awarie.

REKLAMA

Posłuchaj

Rzecznik śląskiego oddziału Tauronu, Łukasz Zimnoch o uszkodzeniach sieci energetycznej (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Zablokowane są m.in. drogi nr 1, 81 i 86. Trwa usuwanie z nich powalonych drzew.

Posłuchaj
00:51 śląsk drogi.mp3 Śląskie drogi po burzach. Relacja Doroty Stabik (Radio Katowice/IAR)

źródło: youtube.com

REKLAMA

Wielkopolska

Ponad 300 razy interweniowali w nocy wielkopolscy strażacy. Najczęściej wyjeżdżali usuwać połamane drzewa. Z dwóch budynków silny wiatr zerwał dachy. Jeden z nich to budynek starego młyna, przerobiony na bar w powiecie kościańskim. Tam nawałnica zerwała poszycie o powierzchni 120 metrów kwadratowych. Bez dachu został też budynek mieszkalny w powiecie słupeckim.

Burza nad Poznaniem Burza nad Poznaniem

Podczas nawałnicy w Wielkopolsce nikt nie został ranny. Połamane drzewa spadały na linie energetyczne. Według informacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa prądu nie ma ok. 7 tys. odbiorców.

REKLAMA

Ponad 100 razy interweniowali również strażacy w Poznaniu i powiecie poznańskim. Najwięcej zgłoszeń było na poznańskich Ratajach i w gminie Suchy Las.

W Mosinie podczas usuwania skutków burzy, drzewo przewróciło się na samochód ochotniczej straży pożarnej.

W porównaniu z godz. 8 liczba odbiorców, do których nie dociera energia elektryczna ok. godz. 13 spadła o 18 tys. Energetycy cały czas usuwają awarie.
Rzeczniczka firmy Enea Operator, która dostarcza prąd w północnej i centralnej części Wielkopolski, Danuta Tabaka, powiedziała , że zasilania nie ma ok. 6 tys. odbiorców w 123 miejscowościach.- Najtrudniej jest w okolicach Przemętu, Śmigla i Osiecznej. Do usunięcia zostały awarie w miejscach, do których nie jest łatwo się dostać - dodała.

REKLAMA

Dolny Śląsk

W Bystrzycy Kłodzkiej i Międzylesiu przeszła trąba powietrzna, która uszkodziła 15 dachów. Uszkodzony jest m.in. kościół w Międzylesiu. Straż pożarna pomaga mieszkańcom w zabezpieczeniu budynków. Burmistrz Tomasz Korczak mówi, że mieszkańcy z niepokojem patrzą w niebo bo znowu ma padać.

Posłuchaj

Burmistrz Tomasz Korczak o zabezpieczaniu zniszczonych budynków (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

W części mieszkań wciąż nie ma prądu, zamknięte jest wiele sklepów i instytucji. Mariusz Sucharski mieszka w samym centrum Międzylesia. Mówi, że w nocy obudził go ogromny hałas.

REKLAMA

Posłuchaj

Mariusz Sucharski: klatką schodową płynęła woda (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

W niektórych miejscach na drogach gminnych leżą drzewa, jednak krajowa trzydziestka trójka jest w całości przejezdna. Na miejscu pracuje także energetyka. Część gminy, m. in. miejscowość Michałowice, wciąż jest bez prądu.

Posłuchaj

Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o przejściu trąby powietrznej (IAR) 0:07
+
Dodaj do playlisty

REKLAMA

Posłuchaj

Mieszkańcy Międzylesia o trąbie powietrznej i nocnej nawałnicy (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Małopolska

Strażacy musieli interweniować 220 razy. Najczęściej w Krakowie oraz powiatach chrzanowskim, wadowickim i myślenickim.

REKLAMA

źródło: youtube.com

Utrudnienia na kolei

W najnowszym raporcie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach poinformowało, że z powodu burzy i powalonych drzew (na trakcję kolejową) odnotowano utrudnienia w ruchu kolejowym m.in. na odcinkach: Bielsko-Biała - Katowice (powalone drzewa na odcinku Kobiór - Pszczyna); Rybnik - Katowice (powalone drzewa na odcinku Leszczyny - Rybnik); Racibórz - Krzyżanowice; Żywiec - Zwardoń; Bytom - Chorzów Stary. Wichura przewróciła drzewa na tory w okolicy Opola i Poznania.

Rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec poinformował, że obecnie działa 158 zespołów szybkiego usuwania awarii. Jak wyjaśnił, zespoły te usuwają z torów powalone drzewa i naprawiają zerwane sieci trakcyjne. Współpracują one również ze Strażą Pożarną i PKP Energetyka. Dodał, że przy usuwaniu szkód pracuje ponadto 19 pociągów sieciowych na Śląsku.

Siemieniec poinformował, że teraz najbardziej dotknięty skutkami burz jest rejon Krakowa i Katowic. - Trwają prace nad udrożnieniem odcinka z Czechowic do Katowic oraz z Zebrzydowic do Katowic - zaznaczył.

REKLAMA

Przywrócono już ruch na trasie Kraków-Trzebinia.

Na 40 dworcach kolejowych PKP wydawane są napoje i poczęstunki dla podróżnych oczekujących na pociągi opóźnione powyżej 30 minut.

Burze z gradem

Jak informuje IMGW, Polska jest pod wpływem niżów, z ośrodkami nad Skandynawią i Zatoką Ryską. Według prognoz w południowej i wschodniej części kraju należy spodziewać się w środę burz, którym towarzyszyć będzie porywisty wiatr, a lokalnie nawet grad. IMGW wydał ostrzeżenia 2. stopnia (w 3-stopniowej skali) w związku z możliwym wystąpieniem silnych burz z gradem dla województw: podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Wiatr może osiągać tam w porywach nawet 120 km/h. Obfite i intensywne opady deszczu mogą powodować lokalne podtopienia.

REKLAMA

Temperatura maksymalna od 23 st.C na północnym zachodzie do 35 st.C na południowym wschodzie, nad samym morzem od 20 st.C do 22 st.C. Wiatr umiarkowany, porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

Jak się zachować?

Strażacy przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas nawałnic i burz. Gdy usłyszymy komunikat o nadchodzącym załamaniu pogody, usuńmy donice z parapetów i balkonów. Trzeba wystrzegać się parkowania pod drzewami i liniami energetycznymi. Jeśli wychodzimy z domu, pozamykajmy okna i drzwi. Jeśli burza zacznie się, gdy będziemy w drodze, nie chowajmy się pod drzewami, wiatami czy słupami energetycznymi, tylko w budynku. Lepiej nie obserwować tego typu zjawisk z balkonu i odsunąć się od szyby. Jeśli jedziemy autem, zatrzymajmy się na poboczu, lub lepiej na parkingu, i przeczekajmy. Jeśli burza zastanie nas nad wodą lub na wodzie, należy jak najszybciej wyjść na brzeg.

IAR/PAP/fc/bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej