Pierwsza ukraińska książka o zbrodni katyńskiej. "To historia ludzi, nie tylko kulisy zbrodni"

Tom: "Katyń. Śladami polskich oficerów" autorstwa Ołeksandra Zinczenki ukazał się właśnie w polskim przekładzie. Autor jest historykiem, obecnie wiceprezesem ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

2015-07-18, 14:30

Pierwsza ukraińska książka o zbrodni katyńskiej. "To historia ludzi, nie tylko kulisy zbrodni"
. Foto: National Archives/archives.gov

Posłuchaj

Pierwsza ukraińska książka o zbrodni katyńskiej. Relacja Witolda Banacha (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Serwis Polskie Radio "Katyń" >>>

Ołeksandr Zinczenko wyjaśnił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że napisał tę książkę między innymi dlatego, że na Ukrainie wiedza o zbrodni popełnionej na Polakach przez funkcjonariuszy NKWD w 1940 roku jest znikoma. Zinczenko, który pochodzi z Charkowa tłumaczył, że również w tym mieście sowieci mordowali polskich jeńców, ale niewielu mieszkańców zna tę tragiczną historię.

- "Katyń. Śladami polskich oficerów" nie jest typową książką analizującą kulisy zbrodni, lecz jest reportażem historycznym, w którym ukazana jest tragedia kilku rodzin, które straciły w 1940 roku najbliższych - mówił Zinczenko.

Autor wyjaśnia, że przeczytał wiele książek o zbrodni katyńskiej, wszystkie mówiły o zakłamywaniu historii, o poszukiwaniach, o dokumentach i faktach, ale mało w nich było historii ludzi. Dlatego, dodał Zinczenko, książka opowiada o losach kilku oficerów i ich rodzin.

REKLAMA

Podkreślił, że jego książka ma także cechy kryminału, ponieważ jej głównym wątkiem jest próba ustalenia losów kapitana Zygmunta Bartnickiego.

W ramach zbrodni katyńskiej funkcjonariusze NKWD w 1940 roku wymordowali z rozkazu Stalina około 22 tysięcy polskich jeńców, którzy dostali się sowieckiej niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. Byli to głownie oficerowie, ale wśród zamordowanych było też kilka tysięcy policjantów, pracowników służby więziennej, urzędników, prawników, naukowców czy nauczycieli. Wszyscy zostali zamordowani strzałem w tył głowy i pogrzebani w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Twerze, Bykowni pod Kijowem i Charkowie.

Zbrodnia katyńska w serwisie RADIA WOLNOŚCI >>>

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej