Szef OBWE: uzgodniono tekst porozumienia ws. Ukrainy
Postępy w rozmowach Grupy Kontaktowej do Spraw Ukrainy. Przewodniczący OBWE Ivica Daczić poinformował, że podczas spotkania w Mińsku uzgodniono tekst porozumienia.
2015-07-21, 18:50
Posłuchaj
Dotyczy ono wycofania z linii rozdzielającej w Donbasie czołgów i określonych rodzajów ciężkiego uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 milimetrów.
Ivica Daczić, który uczestniczył w posiedzeniu Grupy Kontaktowej, wyraził nadzieję, że dojdzie do przyśpieszenia procesu pokojowego na południowym wschodzie Ukrainy. Dodał, że zasadnicze znaczenie będą też miały jesienne wybory lokalne w Donbasie. Do tego czasu należy rozwiązać w regionie problemy humanitarne i ekonomiczne.
Po rozmowach przewodniczący OBWE Ivica Daczić podkreślił, że "we wszystkich kwestiach jest postęp". Zaznaczył, że przyjechał osobiście na spotkanie Grupy Kontaktowej, aby dać "dodatkowy impuls", tak żeby nie stracić dobrego momentu na rozwiązanie problemów.
Ivica Daczić zadeklarował gotowość do udziału w kolejnych spotkaniach Grupy Kontaktowej. Mogą się one odbyć 28 lipca i 3 sierpnia. Szef OBWE wezwał uczestników konfliktu na Ukrainie do przestrzegania porozumień z Mińska.
REKLAMA
"Niedostateczna rola OBWE"
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka powiedział przed spotkaniem Grupy Kontaktowej, że przywódcy państw powinni mocniej zaangażować się w rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. Powiedział, że europejscy liderzy powinni byli zebrać się na nadzwyczajnym spotkaniu i podjąć odpowiednie działania. Gdyby natomiast nie udało się wypracować rozwiązań, służących pokojowi w Donbasie - mogliby przynajmniej powiedzieć sobie w oczy "co jeden o drugim myśli".
Zdaniem białoruskiego przywódcy OBWE jest potrzebna, by zapewnić bezpieczeństwo na starym kontynencie, ale jej rola jest niedostateczna.
W Mińsku doszło w ubiegłym i bieżącym roku do spotkań grupy kontaktowej ds. Ukrainy (OBWE, Ukraina, Rosja) z udziałem przedstawicieli separatystów ze wschodniej Ukrainy.
W lutym zawarto w Mińsku porozumienie pokojowe, które przewidywało zawieszenie broni w walkach między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi oraz wycofanie ciężkiego uzbrojenia. W czerwcu OBWE oceniła, że można mówić obecnie o eskalacji działań wojennych, przybywa punktów zapalnych, a walki toczą się coraz częściej na obszarach zaludnionych.
REKLAMA
KRYZYS UKRAIŃSKI: SERWIS SPECJALNY >>>
IAR, to
REKLAMA