Inscenizacja, msza, złożenie kwiatów. Słupsk uczci 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Inscenizacją przybliżającą najważniejsze wydarzenia Powstania Warszawskiego, mszą polową z udziałem przedstawicieli władz, kombatantów i mieszkańców oraz złożeniem kwiatów przed pomnikiem Powstania Warszawskiego Słupsk uczci 1 sierpnia 71. rocznicę wybuchu zrywu.
2015-07-23, 11:39
- Inicjatywa inscenizacji Powstania Warszawskiego narodziła się trzy lata temu, kiedy podejmowaliśmy działania na rzecz ożywienia Podgrodzia, jednej z dzielnic Słupska. Na jej terenie mieści się park Powstańców Warszawy i pierwszy poświęcony im pomnik, jaki wybudowano w Polsce. W naszym mieście po wojnie osiadło wielu uczestników zrywu i te ślady historii Warszawy są w Słupsku bardzo widoczne, dlatego postanowiliśmy upamiętnić powstanie warszawskie - opowiadała Małgorzata Łosiewicz ze Stowarzyszenia Rozwoju Inspiracje, które organizuje inscenizację wspólnie z Fundacją Indygo. To już trzecia inscenizacja Powstania Warszawskiego organizowana w Słupsku.
Serwis specjalny Polskiego Radia "II wojna światowa" >>>
Odpowiednia scenografia
Inscenizacja, w której udział zapowiedzieli rekonstruktorzy z Grup Rekonstrukcji Historycznej "Nałęcz" z Trzebiatowa oraz "549 Volksgrenadier-Division", rozpocznie się o godz. 17, w której wybuchło Powstanie Warszawskie. Poprzedzi ją symboliczna minuta ciszy. Imprezę zaplanowano na placu przy pomniku Powstania Warszawskiego, w rejonie ul. Szarych Szeregów.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
- Znajduje się ona w starej części Słupska. Zachował się tam jeszcze poniemiecki bruk, są odrestaurowane niemieckie budynki. Więc nie będzie potrzebny aż tak duży nakład pracy podczas przygotowania scenografii odtwarzającej przedwojenną Warszawę. Ale powstaną oczywiście makiety barykad czy niemieckich budek strażniczych. Będą też wozy pancerne i wyposażenie grup rekonstrukcyjnych, m.in. materiały pirotechniczne i broń. Przed samą inscenizacją powstańczą odtworzymy także życie codzienne Warszawy, stołeczną ulicę z tego okresu - mówiła przedstawicielka współorganizatorów.
Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>
Obchody w różnych częściach miasta
Inscenizację poprzedzi msza polowa i uroczystości przy pomniku Powstania Warszawskiego z udziałem przedstawicieli władz miasta i regionu, kombatantów i mieszkańców. Zaplanowano w ich ramach okolicznościowe wystąpienia oraz składanie kwiatów pod pomnikiem.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
- W ciągu dnia planujemy na ulicach happening, podczas którego pojawią się osoby ubrane zgodnie z modą lat 40. XX w. i niemieccy żandarmi z psami. Będzie również rozdawane bezpłatnie specjalne wydanie „Gońca Wieczornego”, w którym oprócz najważniejszych informacji dotyczących powstania będą pokazane także warszawskie ślady w słupskiej historii. Znajdą się tam też wiadomości o tym, co działo się w dniu wybuchu powstania w Słupsku, oczywiście w samej Warszawie i na świecie. W różnych częściach miasta będą śpiewane „Zakazane piosenki”, będzie się też można przejechać rikszą - dodała Łosiewicz.
Zaplanowano również słuchowisko pt. "Zakazane piosenki" w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Inscenizację honorowym patronatem objęło Muzeum Powstania Warszawskiego.
REKLAMA
Posłuchaj
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
pp/PAP
REKLAMA