Nielegalnie przekroczył granicę polsko-białoruską. Polak zatrzymany

Mężczyzna pokonał polsko-białoruską granice na paralotni. Został zatrzymany przez białoruskich pograniczników i przedstawicieli miejscowej drużyny ochotniczej w okolicy wsi Niezbodzicze w rejonie świsłockim.

2015-07-23, 21:55

Nielegalnie przekroczył granicę polsko-białoruską. Polak zatrzymany
Polsko-białoruska granica. Foto: Ludek/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

Na Białorusi zatrzymano Polaka, który nielegalnie przekroczył granicę. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
+
Dodaj do playlisty

26-letni mieszkaniec Białegostoku miał przy sobie radiostację, smartfon, latarkę, apteczkę, prawo jazdy, karty płatnicze, pieniądze i tabletki bez opakowania. Jak poinformowała białoruska służba graniczna, zatrzymany wytłumaczył, że w powietrzu stracił orientację w terenie.

Wszczęto przeciwko niemu postępowanie administracyjne "w związku z naruszeniem granicy państwowej z wykorzystaniem bezsilnikowego sprzętu lotniczego".

Nie jest to pierwszy przypadek nielegalnego przekroczenia białoruskiej granicy drogą powietrzną. W 2012 roku dwoje obywateli Szwecji wleciało na Białoruś od strony Litwy samolotem i zrzuciło nad Mińskiem i jego okolicami pluszowe misie z apelami o wolność słowa, po czym wrócili z powrotem na Litwę.

Więcej informacji z Białorusi: RAPORT BIAŁORUŚ>>>

Ponad tysiąc turystów odwiedziło Puszczę Białowieską bez wizy

Ponad tysiąc turystów, w większości Polaków, skorzystało dotąd z możliwości odwiedzenia białoruskiego parku narodowego Puszcza Białowieska bez wizy. - Indywidualnie odwiedziło nasz park ok. 900 osób, a w grupach 140. Ok. 90 proc. z nich to Polacy - doprecyzował dyrektor generalny parku Alaksandr Bury.

Jego zdaniem program bezwizowego wjazdu do parku, który uruchomiono 12 czerwca, działa nieźle, choć niektóre kwestie wymagają jeszcze dopracowania, np. wymiana waluty na granicy. - Mamy tam terminale, ale nie ma jeszcze połączenia. Tą kwestią zajmuje się Ministerstwo Łączności i myślę, że w najbliższym czasie kwestia zostanie rozwiązana - powiedział.

Jak podkreślił, większość turystów wjeżdża do parku na rowerach. - Mamy kilka tras rowerowych, turyści odwiedzają Muzeum Przyrody, siedzibę Dziadka Mroza, Muzeum Kultury i Tradycyjnych Technologii, a także wybiegi dla zwierząt. Mamy żubry, jelenie, jenoty, rysie, wilki, dziki - wymienił.

Bez wizy można przebywać na terenie parku nie dłużej niż trzy dni. Ruch bezwizowy jest możliwy jedynie przez przejście Białowieża-Piererow. Zostało ono otwarte dla ruchu międzynarodowego w 2005 roku. W związku z tym, że przylegające do niego tereny są parkiem narodowym, nie można go przekraczać samochodem, a tylko rowerem lub pieszo.

Podstawą do bezwizowego wjazdu i wyjazdu z Białorusi, jak również przebywania na terenie Puszczy Białowieskiej, jest dokument przyznający cudzoziemcowi prawo do odwiedzenia parku narodowego. Aby go otrzymać, należy zarejestrować się na stronie parku http://npbp.brest.by.

Odpowiedź, która nadejdzie na adres elektroniczny podany podczas rejestracji, trzeba wydrukować i w zadeklarowany dzień wjazdu zjawić się z nią, a także z paszportem oraz ubezpieczeniem na przejściu granicznym.

IAR, PAP, kk

Polecane

Wróć do strony głównej