Nadzwyczajne posiedzenie państw NATO na wniosek Turcji. Zbierze się Rada Północnoatlantycka
Turcja poprosiła o pilną naradę, by poinformować o działaniach przeciwko dżihadystom. Ankara powołała się na artykuł 4. Traktatu Północnoatlantyckiego.
2015-07-26, 23:59
Posłuchaj
Nadzwyczajne spotkanie państw NATO z inicjatywy Ankary. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Dodaj do playlisty
We wtorek w Brukseli spotkają się ambasadorowie NATO na nadzwyczajnej naradzie. Została ona zwołana na prośbę Turcji, która od kilku dni prowadzi ofensywę przeciwko bojownikom z tak zwanego Państwa Islamskiego w Syrii i kurdyjskim ugrupowaniom w Iraku.
Artykuł 4.Traktatu Północnoatlantyckiego mówi, że sojusznicy będą się konsultować, jeśli któryś z nich uzna, że zagrożona jest jego integralność terytorialna lub zagrożone jest bezpieczeństwo.
Tego typu narady są organizowane bardzo rzadko. W przeszłości Turcja prosiła o nie trzykrotnie - w 2003 roku podczas wojny w Iraku i dwa razy w 2012 roku, kiedy Syria ostrzeliwała jej terytorium.
W ubiegłym roku o pilną naradę poprosiła Polska, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę.
REKLAMA
Samo spotkanie w ramach artykułu 4. nie oznacza automatycznie działania w obronie któregoś z sojuszników, co zapisano w artykule 5 przewidującym, że napaść na jednego z nich jest atakiem na całe NATO.
NATO o naradzie
Na naradzie, którą na wniosek Turcji zwołał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwołał na wtorek na wniosek omawiana będzie sytuacja po zamachu samobójczym w Suruc i operacjach Ankary przeciwko Państwu Islamskiemu i kurdyjskim rebeliantom.
NATO podało w niedzielę w oświadczeniu, że Rada Północnoatlantycka (NAC), w skład której wchodzą ambasadorzy wszystkich 28 państw Sojuszu, spotka się na wniosek Turcji, aby przeprowadzić konsultacje w trybie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego.
"Turcja zażądała posiedzenia ze względu na powagę sytuacji po strasznych atakach terrorystycznych, do których doszło w ostatnich dniach (w Turcji), a także aby poinformować sojuszników o krokach, które podejmuje" - poinformowało NATO.
"Sojusznicy NATO bardzo uważnie śledzą rozwój wydarzeń i są solidarni z Turcją" - dodano w komunikacie.
Lotnictwo tureckie ostrzeliwuje cele w Syrii i w Iraku
Od piątku tureckie lotnictwo atakuje pozycje Państwa Islamskiego (IS) w północnej Syrii. Tureckie F-16 zaatakowały także w północnym Iraku cele związane z kurdyjskimi rebeliantami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).
Ataki na pozycje IS w Syrii nastąpiły niespełna tydzień po poniedziałkowym zamachu w Suruc, dokonanym według Ankary zapewne przez Państwo Islamskie. Terrorysta samobójca zabił w Suruc 32 osoby, młodych sympatyków sprawy kurdyjskiej. Po zamachu Turcja ogłosiła, że udostępni USA i koalicji walczącej z IS swoje bazy lotnicze, w tym strategiczną bazę Incirlik.
Rada Północnoatlantycka jest najwyższym organem decyzyjnym NATO; w jej skład wchodzą przedstawiciele wszystkich państw członkowskich, a obradom przewodniczy sekretarz generalny. Na jej forum przeprowadzane są m.in. konsultacje w sprawie bezpieczeństwa.
PAP/IAR/agkm
Źródło: TR NTV/x-news
REKLAMA
REKLAMA