O 17.00 godzina "W". Uczcijmy pamięć powstańców minutą ciszy

W całym mieście o godzinie 17.00 zawyją syreny, ruch uliczny zostanie wstrzymany na jedną minutę. Władze Warszawy apelowały do mieszkańców stolicy o to, żeby na dźwięk syren oddać hołd powstańcom.

2015-08-01, 13:06

O 17.00 godzina "W". Uczcijmy pamięć powstańców minutą ciszy
Kadr z filmu "Powstanie Warszawskie". Foto: materiały promocyjne

Posłuchaj

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski: przychodzi godzina "W" i okazuje się, że w warszawiakach jest coś wyjątkowego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Apel do warszawiaków odczytał w ubiegłym tygodniu wiceprezydent Jarosław Jóźwiak: "Uczmy się od nich, a swoimi postawami spłacajmy wobec nich dług" - powiedział.

Posłuchaj

Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak: powstańcy warszawscy są wśród nas, uczmy się od nich, swoimi postawami spłacajmy wobec nich dług. 1 sierpnia o godzinie 17.00 w stolicy rozlegną się syreny, zatrzymajmy się wtedy na chwilę i skierujmy myśli ku tym, którzy 71 lat temu walczyli za nasze miasto, za wolność, uczcijmy wspólnie pamięć o bohaterach 0:24
+
Dodaj do playlisty


Kombatantom, powstańcom warszawskim zależy na tym, żeby młode pokolenie pamiętało. Jak podkreśla Leszek Żukowski ze Światowego Związku Żołnierzy AK, obchody rocznicowe to jeden z elementów kultywowania pamięci o powstaniu. Gdy zabraknie kombatantów - świadków historii - to może już młode pokolenie zapomni o powstańcach mówi Żukowski. Jednak zaznacza, że obchody rocznicowe organizowane przez wiele środowisk w dzielnicach stolicy pozwalają wierzyć, że jednak będzie inaczej.

Posłuchaj

Leszek Żukowski: młodzi ludzie nie zapomnieli o powstaniu (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

W tym roku na program obchodów rocznicowych składa się kilkadziesiąt wydarzeń. To uroczystości centralne, ale także koncerty, wystawy, rekonstrukcje historyczne, rajdy rowerowe, msze i spotkania z kombatantami organizowane przez lokalne, dzielnicowe środowiska.

REKLAMA

W godzinę "W" w stolicy przez minutę zabrzmią syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego sytemu alarmowania. Włączonych zostanie blisko 170 syren systemu wojewódzkiego i ponad 50 - systemu miejskiego. Dodatkowo zaplanowano uruchomienie ośmiu syren ręcznych na Mokotowie, Ursynowie, Pradze Północ i Południe, Powązkach, w Śródmieściu oraz w Wilanowie i we Włochach. Przez minutę będą także biły kościelne dzwony i to nie tylko w Warszawie. 71. rocznicę powstania uczczą też m.in. kościoły wojskowe w całej Polsce.

Powiązany Artykuł

"Święto Warszawy"

- To nieformalne święto Warszawy - tak o rocznicach 1 sierpnia 1944 roku mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Jak podkreślił w radiowej Jedynce, szczególnym momentem jest godzina "W", kiedy kilkaset tysięcy ludzi zatrzymuje się, aby oddać hołd walczącym.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego mówił, że każda rocznica 1 sierpnia jest wyjątkowa dla powstańców. To rodzaj stanu umysłu, oni są zawsze powołani, oni zawsze przyjdą, w tym roku było ich nadspodziewanie dużo - powiedział Jan Ołdakowski. Dodał, że przedwczoraj w spotkaniu z prezydentem i władzami Warszawy wzięło udział około 600 weteranów powstania.

Powiązany Artykuł

Wiekowym już powstańcom towarzyszą setki wolontariuszy. W tym roku zgłosiło się ponad 300 osób, aby pomagać powstańcom w poruszaniu się - opowiadał Jan Ołdakowski. Jak zaznaczał, muzeum, którym kieruje, stara się robić wszystko, aby młodzi ludzie "znaleźli sposób na to, żeby wyrażać to, że są kontynuatorami". - Bycie powstańcem, to nie tylko gotowość oddania życia za Ojczyznę, to również taki gorączkowy rodzaj patriotyzmu, obywatelskości, chęci zmiany, umiejętności zgromadzenia wokół siebie różnych ludzi, zachęcenia do czegoś dobrego - podkreślał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak mówił, ma nadzieję, że młodzi ludzie zrozumieją tę naukę, którą przekazują im powstańcy.

REKLAMA

Wyjątkowy zryw

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.
Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

IAR, PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej