Raport NIK: policyjne błędy w poszukiwaniu zaginionych

2015-07-28, 17:46

Raport NIK: policyjne błędy w poszukiwaniu zaginionych
Z policyjnych statystyk wynika, że każdego roku w Polsce ginie ok. 17 - 20 tys. osób, z których nigdy nie odnajduje się ok. 2 tys. . Foto: nik.gov.pl

Najwyższa Izba Kontroli krytycznie o poszukiwaniach osób zaginionych, prowadzonych przez policję.

Posłuchaj

Marek Bieńkowski z NIK o błędach w poszukiwaniach zaginionych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W specjalnym raporcie NIK wytknęła funkcjonariuszom między innymi niewłaściwe korzystanie z procedur, co może się przekładać na skuteczność tych poszukiwań. Policja się z tymi wnioskami nie zgadza.

Kontrolerzy sprawdzili, jak policjanci stosują obowiązujące regulacje w przypadku zaginięcia człowieka, a przede wszystkim to, czy prawidłowo kwalifikują zaginięcie do jednej z trzech kategorii procedur. Okazuje się, że w niemal połowie kontrolowanych jednostek policji funkcjonariusze robili to nieprawidłowo, nie nadając zgłaszanej sprawie kategorii adekwatnej do okoliczności.

Te błędy przekładały się z kolei na opóźnienia w poszukiwaniach. NIK jako przykład podaje tu słynną sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek w Sopocie w 2010 roku. Nadanie postępowaniu złej kategorii spowodowało, że po otrzymaniu zgłoszenia nie podjęto od razu istotnych działań, między innymi nie zabezpieczono monitoringu. Zrobiono to dopiero po 7 dniach.

Powolne działania, nierzetelne wprowadzanie danych

Jednocześnie NIK ustaliła, że nie zawsze po przyjęciu zgłoszenia funkcjonariusze przystępowali do działania. Kontrola wskazała cztery skrajne przypadki, w których zwlekano z rozpoczęciem poszukiwań. Na przykład w Komisariacie Policji w Chęcinach od czasu zarejestrowania osoby zaginionej przez 200 dni nie podjęto żadnych działań, a w Komendzie Miejskiej Policji w Sopocie w przypadku jednego zaginięcia nic nie zrobiono przez 256 dni.

Dodatkowo mimo iż Komendant Główny Policji jednoznacznie określił zakres informacji, które w przypadku zaginięcia należy zarejestrować w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji, kontrola wykazała, że nie zawsze robiono to rzetelnie.

W związku z wynikami kontroli NIK skierowała stosowne wnioski do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i do Komendanta Głównego Policji, zalecające usprawnienie systemu poszukiwania osób zaginionych.

Policja o raporcie NIK

Z opinią Izby nie zgadza się rzecznik Komendy Głównej inspektor Krzysztof Hajdas. - To analiza która sięga kilku lat wstecz. Od tamtej pory sporo w poszukiwaniach się zmieniło. Warto wskazać na program Child Alert. Dodał, że większość zaginionych osób odnajduję się.

Z policyjnych statystyk wynika, że każdego roku w Polsce ginie ok. 17 - 20 tys. osób, z których nigdy nie odnajduje się ok. 2 tys. Szczególnie niepokoi, że od trzech lat liczba zaginięć wzrasta co roku o kolejne 2 tys.

PAP, nik.gov.pl/to

Polecane

Wróć do strony głównej