Belgijski minister: nie wszyscy imigranci to biedacy

Imigranci to ludzie bez grosza przy duszy? Zdaniem belgijskiego ministra do spraw migracji - niekoniecznie. Theo Francken uważa, że wiele osób, które starają się w Belgii o azyl ma wystarczająco dużo pieniędzy, by - zamiast na ulicach - spać w hotelach.

2015-08-04, 21:25

Belgijski minister: nie wszyscy imigranci to biedacy

Posłuchaj

Belgijski minister: imigranci to wcale nie tacy biedacy. Relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W Belgii z miesiąca na miesiąc wzrasta liczba osób starających się o azyl. W lipcu odnotowano prawie 3 tysiące wniosków. Rząd w Brukseli zapowiedział, że w najbliższym czasie utworzy dwa i pół tysiąca nowych miejsc dla uchodźców. Na razie jednak niektórzy imigranci nie mają wciąż dachu nad głową i są zmuszeni spać na ulicy.

Pytany o nich w wywiadzie dla belgijskiego radia, Theo Francken powiedział, że wiele z tych osób "często płaci ponad 10 tysięcy euro, by przyjechać do Belgii, więc naiwne jest myślenie, że nie mogą zapłacić 50 euro za pokój w hotelu". Zdaniem ministra, nieprawdą jest to, że imigranci to ludzie zupełnie pozbawieni środków do życia. Zapewnił on jednocześnie, że wszyscy, którzy zwrócą się z formalną prośbą o azyl dostaną jedzenie, miejsce do spania i umycia się.

Cmentarz na Morzu Śródziemnym

Co najmniej 2000 imigrantów zginęło w 2015 roku próbując przebyć Morze Śródziemne. Jak podała Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji, jak dotąd udało się uratować około 180 tysięcy ludzi, którzy próbowali przedostać się z Afryki do Europy drogą morską. Organizacja zaznacza, że ostatnie dane na temat liczby ofiar w tym regionie potwierdzają, że jest to najbardziej śmiercionośny sposób, który wybierają emigranci, by dotrzeć do zachodniej Europy.

Imigranci, którzy przekraczają Morze Śródziemne, dokonują tego na zdezelowanych, przepełnionych szalupach, często należących do karteli przewoźników ludzi. Od początku roku granice samej tylko Grecji przekroczyło nielegalnie ponad 107 tysięcy imigrantów. W porównaniu z danymi z ubiegłego roku w samym lipcu ich liczba zwiększyła się osiem razy.

REKLAMA

IAR, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej