Chaos w Calais trwa. Gorący spór o imigrantów
Grupa Eurotunnel, która zarządza połączeniem kolejowym między Francją a W. Brytanią pod kanałem La Manche, zakomunikowała w czwartek, że prace nad wzmocnieniem bezpieczeństwa francuskiego terminalu w związku z "kryzysem imigracyjnym" są praktycznie zakończone. Tymczasem francuscy policjanci kwestionują tę ocenę, twierdząc, że "kryzys trwa".
2015-08-07, 07:13
Eurotunnel wydał komunikat, w którym ogłasza, że próby wtargnięcia do tunelu podejmowane przez nielegalnych imigrantów są obecnie kontrolowane z większą skutecznością m.in. dzięki "wzmocnionej obecności sił porządkowych".
W komunikacie firma przeprasza za opóźnienia i niedogodności, które wynikły dla użytkowników tunelu wskutek konieczności zatrzymywania nielegalnych imigrantów. Na początku tygodnia liczba zatrzymań dochodziła do 2 000 dziennie, podczas gdy w środę wyniosła ok. sześciuset.
Z kolei główny francuski związek policjantów, Alliance, oświadczył w czwartek, że sytuacja jest nadal "nie do zaakceptowania". Wezwał rząd do podjęcia "pilnych, konkretnych i zdecydowanych środków" wobec kryzysu wywołanego problemem imigracyjnym.
Pomoc dla Paryża i Londynu
Tymczasem Komisja Europejska potwierdziła w środę, że odblokowała 20 mln euro na pomoc Francji w rozwiązywaniu problemów związanych z imigracją. To pierwsza rata z programu na kwotę 266 mln euro. Wielka Brytania otrzymała już w kwietniu 27 mln euro na ten cel.
REKLAMA
Oba kraje zmagają się z kryzysową sytuacją w rejonie tunelu pod kanałem La Manche. W obozowiskach w Calais na północy Francji koczuje ok. 3 tys. imigrantów, głównie z Etiopii, Sudanu, Afganistanu i Syrii. Od początku czerwca przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy zginęło co najmniej dziesięć osób.
Źródło: RUPTLY/x-news
Unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos rozmawiał telefonicznie na ten temat z ministrami spraw wewnętrznych Francji i Wielkiej Brytanii, Bernardem Cazeneuve i Theresą May. - Na obecnym etapie ani Francja ani Wielka Brytania nie zwróciły się o dodatkową pomoc (do KE) i całkowicie ufam, że są zdolne poradzić sobie z zaistniałą sytuacją - oświadczył Awramopulos, cytowany w komunikacie prasowym. Pochwalił on oba kraje za współpracę w tej kwestii.
Według komisarza zarówno dla Francji, jak i Wielkiej Brytanii przewidziano pomoc na rozwiązywanie problemów związanych z imigracją w ramach unijnego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI). Wsparcie z tego funduszu przekazywane jest po przedstawieniu przez kraje członkowskie programów wykorzystania środków.
REKLAMA
PAP/aj
REKLAMA