Prezydent Andrzej Duda ruszył w objazd powiatów. Chce dotrzeć tam, gdzie nie był podczas kampanii
W pierwszych dniach urzędowania prezydent Andrzej Duda oddał hołd ważnym dla niego wybitnym Polakom. Teraz ruszył w objazd po kraju - był w Lubelskiem i Małopolskiem.
2015-08-08, 21:15
Posłuchaj
Prezydent Duda ruszył w objazd kraju. Relacja Bożeny Falkowskiej (IAR)
Dodaj do playlisty
- Robię wszystko, żeby nie rzucać słów na wiatr. Mówiłem, że to będzie prezydentura aktywna. Aktywnością prezydenta są także spotkania z rodakami - wyjaśnił Andrzej Duda.
Prezydent ma odwiedzić miejsca, w które nie dotarł w czasie kampanii prezydenckiej. - Mówiłem, że chciałbym odwiedzić w czasie kampanii wszystkie powiaty, nie udało się to. Będę chciał to zrobić jak najszybciej - wyjaśnił prezydent.
Podczas wizyty w Kopaninie Kaliszańskiej prezydent Andrzej Duda mówił, że polskiej wsi potrzebne jest wsparcie, m.in. poprzez program 500 zł na każde dziecko, wyrównanie dopłat bezpośrednich i dywersyfikację eksportu polskich produktów rolnych. - Na pewno o polskiej wsi nie zapomnę i nie zostawię w trakcie mojej prezydentury - zapewnił.
Zadeklarował, ze będzie zabiegał o to, by dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników zostały wyrównane z tymi, jakie otrzymują rolnicy na zachodzie Europy. - Nie widzę żadnego powodu, dla którego polscy rolnicy mieliby być traktowani inaczej, niż rolnicy francuscy, czy niemieccy - mówił.
REKLAMA
źródło: TVN24/x-news
Zdaniem prezydenta, należy nadal aplikować do UE o środki na rekompensaty dla polskich sadowników, które wypłacane były z powodu wprowadzenia embarga przez Rosję. - Trzeba walczyć o otwarcie nowych rynków. Trzeba zdywersyfikować eksport - dodał. Ocenił, że poszukiwanie nowych rynków zbytu dla polskiej żywności musi być elementem aktywnej polityki zagranicznej.
Na Lubelszczyźnie prezydent odwiedził też Janów Lubelski, gdzie wziął udział w rozpoczęciu Festiwalu Kaszy "Gryczaki". Dziękował lokalnym władzom za organizację tego typu wydarzeń, zwracał uwagę na konieczność promowania lokalnych, polskich produktów.
REKLAMA
Posłuchaj
Andrzej Duda dziękuje w Janowie Lubelskim za rekordowe poparcie (IAR) 0:25
Dodaj do playlisty
Dziękował też mieszkańcom Janowa Lubelskiego za rekordowe poparcie w wyborach prezydenckich. - W Chrzanowie ponad 95 procent, w Godziszowie ponad 94 procent głosów zostało oddanych na mnie. To rzeczywiście niesamowite wyniki i chciałem bardzo gorąco podziękować za to poparcie. Kiedy tutaj byłem w lubelskim, była ogromna wiara w to, że jestem w stanie wygrać. I tak się stało - mówił prezydent.
Po południu prezydent był w Małopolsce w Dąbrowie Tarnowskiej. Wizyta w tej miejscowości ma być rekompensatą za odwołane spotkanie z mieszkańcami w marcu. Przerwał wówczas kampanię wyborczą po tym jak w Tunezji doszło do zamachu terrorystycznego. Na parafialnym cmentarzu złożył kwiaty przy pomniku ku czci poległych lotników bombowca Halifax JP-276 A. Samolot brał udział w akcji zrzutowej podczas powstania warszawskiego.
Następnie podczas spotkania z mieszkańcami mówił, że wielkie dzieło naprawy Rzeczpospolitej wymaga współdziałania między prezydentem i rządem. Jak dodał, trzeba naprawić służbę zdrowia, edukację oraz trzeba wspomóc polskich przedsiębiorców. - Stworzyć im możliwości inwestycyjne, lepsze niż te, które są. Preferencyjne kredyty dla przedsiębiorców, odliczenia od podatku wydatków, które są czynione na cele inwestycyjne, zwłaszcza na cele innowacyjne - wymieniał prezydent.
REKLAMA
Andrzej Duda tłumaczył się też z wcześniejszych słów, z których wynikało, że oczekuje od rządu przygotowania ustawy o dopłatach na dziecko w wysokości 500 zł. Podkreślił, że rząd ma większe kompetencje i w wielu obszarach prezydent sam może nie wystarczyć do przygotowania dobrych rozwiązań.
- Dzisiaj niektórzy dziennikarze i niektórzy politycy ochoczo manipulują moimi słowami mówiąc, że wycofuję się z obietnic wyborczych - powiedział prezydent w Dąbrowie Tarnowskiej. - Otóż ja się z żadnych obietnic wyborczych nie wycofuję - stanowczo podkreślił.
Hołd dla ważnych Polaków
W piątek wieczorem Andrzej Duda złożył kwiaty na grobach ważnych dla niego wybitnych Polaków. Najpierw w Krakowie prezydent odwiedził Wawel, gdzie podczas zamkniętej uroczystości oddał hołd pochowanym tam Lechowi i Marii Kaczyńskim. Modlił się także w katedrze za ojczyznę i swoją prezydenturę.
Po tej uroczystości odbyło się blisko godzinne spotkanie prezydenta z metropolitą krakowskim kard. Stanisławem Dziwiszem w pobliskiej "prałatówce".
Po koniec dnia prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy grobie prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Ostatni prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie zginął w katastrofie smoleńskiej, jest pochowany w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w Panteonie Wielkich Polaków.
Andrzej Duda powiedział, że Ryszard Kaczorowski to postać bardzo mu bliska, ponieważ znał go osobiście i darzył wielkim szacunkiem. Zaznaczył, że ważny był także związek prezydenta Kaczorowskiego z harcerstwem. Jak zaznaczył Andrzej Duda - było ono także dla niego dobrym doświadczeniem, które ukształtowało go jako człowieka dorosłego. - Był symbolem polskiej emigracji, niósł etos II Rzeczpospolitej, był człowiekiem ze wszech miar godnym szacunku - powiedział Andrzej Duda. Prezydenta przed Świątynią Opatrzności witali licznie zgromadzeni zwolennicy, podobnie jak w innych miejscach, które odwiedzał.
REKLAMA
Nowy zespół w Kancelarii Prezydenta
W piątek prezydent Andrzej Duda ogłosił skład swojej kancelarii. Małgorzata Sadurska została szefem Kancelarii Prezydenta, a Paweł Soloch szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Z kolei, szefem gabinetu prezydenta RP został Adam Kwiatkowski, który będzie także kierował biurem do spraw kontaktów z Polakami za granicą. Na stanowiska sekretarzy stanu prezydent powołał Macieja Łopińskiego, Krzysztofa Szczerskiego, na stanowiska prezydenckich wiceministrów - Wojciecha Kolarskiego, Annę Surówkę-Pasek.
Andrzej Duda wręczając nominacje swoim ministrom zaznaczył, że bardzo ważne jest to, że już pierwszego dnia po inauguracji prezydentury dnia kancelaria rozpoczyna działalność.
- Bardzo się cieszę, że już dzisiaj w pierwszym dniu po inauguracji możemy rozpocząć pracę w zapowiadanej wcześniej formule - powiedział.
TVN24/x-news
Prezydent podziękował swoim nowym współpracownikom za gotowość do pracy w kancelarii.
- Wybrałem was po głębokiej refleksji, wybrałem was także poniewaz znamy się od lat i przez lata obserwowałem waszą profesjonalną pracę - podkreślił.
W Kancelarii Prezydenta będzie także nowe stanowisko: dyrektora generalnego. Andrzej Duda powołał na to stanowisko Grażynę Ignaczak-Bandych.
IAR, PAP, bk, fc
REKLAMA