Polscy archeolodzy podbijają Cypr. "Konstruujemy mapę anomalii"
Grupa naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego wyrusza do znanego turystom miasta Pafos i już po raz drugi będzie tam badać rynek starożytnego miasta, wpisany na listę UNESCO.
2015-08-13, 16:48
Posłuchaj
Naukowcy z Krakowa pracowali w Pafos od 2011 roku. Badali agorę, czyli rynek starożytnego miasta i odkryli tam dwa duże budynki, sklepiki i ceramikę. Udowodnili też, że agora powstała znacznie wcześniej niż pierwotnie sądzono.
Szefowa ekspedycji profesor Ewdoksia Papuci-Władyka mówi Polskiemu Radiu, że Cypr był w starożytności ważnym miejscem na szlakach handlowych, a Pafos przez 500 lat było stolicą wyspy. - To miasto zostało założone na przełomie IV i III wieku przed naszą erą. Cypr dostał się wtedy pod panowanie egipskich Ptolemeuszy, którzy uczynili z wyspy swoją bazę, bardzo ważny punkt strategiczny. Nowe wówczas miasto Pafos stało się stolicą wyspy – wyjaśnia profesor.
Przez najbliższe cztery lata krakowscy naukowcy będą badać nie tylko agorę w pafos ale także sposób funkcjonowania starożytnego miasta.
Jak mówi jeden z archeologów Łukasz Miszk, do dyspozycji będzie m.in. nowoczesny georadar. - Jest to taka mała skrzynka na kółkach, która wysyła fale radarowe wgłąb ziemi. Na podstawie pomiarów konstruujemy mapę anomalii, które czasem układają się w różnego rodzaju obiekty archeologiczne, np. mury – dodaje Miszk.
REKLAMA
Archeolodzy będą pracować w centrum Pafos, gdzie łatwo mogą dostrzec ich turyści. Jak mówi profesor Ewdoksia Papuci-Władyka, naukowcy z UJ planują oznakować miejsce m.in. dla licznie odwiedzających to miejsce Polaków. Chodzi o tablicę, informującą, że prace w tym miejscu prowadzi grupa z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W maju w stolicy Cypru Nikozji otwarto wystawę pokazującą dorobek polskich archeologów. Zdjęcia z wykopalisk można też było zobaczyć na krakowskich Plantach. Naukowcy z UJ chcą także napisać nowy, turystyczny przewodnik po Pafos.
Polscy archeolodzy pracują na Cyprze od 50 lat. Na miejscu są aż dwie grupy badaczy z uniwersytetów Warszawskiego i Jagiellońskiego.
IAR,kh
REKLAMA
REKLAMA