Pytanie o sześciolatki w referendum? Apel ZNP do prezydenta

Zmiany ustawy o sześciolatkach w trakcie roku szkolnego będą się odbywały kosztem dzieci i rodziców - pisze Związek Nauczycielstwa Polskiego w liście do prezydenta.

2015-08-20, 13:32

Pytanie o sześciolatki w referendum? Apel ZNP do prezydenta
. Foto: Glow Images/East News

Andrzej Duda ma dziś ogłosić decyzję, czy rozszerzyć wrześniowe referendum o dodatkowe pytania, między innymi dotyczące zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Związek Nauczycielstwa Polskiego napisał, że choć zwracał uwagę na "niebezpieczne zjawiska, wpływające na społeczny odbiór" ustawy o obniżeniu wieku szkolnego, to obecnie jest zdania, iż szkoły są przygotowane do realizacji tej reformy. Związkowcy apelują do prezydenta o ponowne rozważnie, czy pytanie referendalne, dotyczące sześciolatków, jest zasadne. Według ZNP, sprawami edukacji, wychowania, opieki nad dzieckiem powinien zajmować się rząd i parlament.

- Wymagają one spokojnej i rzeczowej dyskusji, wolnej od politycznych emocji, prowadzonej ze świadomością, że każda decyzja skutkuje wieloletnimi konsekwencjami i że żadna zmiana nie może się odbywać kosztem dziecka - czytamy w liście. Jego autorzy zapewniają, że są gotowi do rozmowy z prezydentem na ten temat.

ZNP proponuje też powołanie przy urzędzie Prezydenta RP Polskiej Rady Edukacyjnej, która byłaby miejscem debaty różnych grup społecznych o polskiej edukacji.

REKLAMA

Nowe pytania w referendum?

6 września zgodnie z inicjatywą poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

Z wnioskiem do prezydenta, by do wrześniowego referendum dopisać trzy pytania: o wiek emerytalny, obowiązek szkolny sześciolatków i Lasy Państwowe, zwróciła się wiceprezes PiS Beata Szydło. Z kolei szef "S" Piotr Duda zaproponował, by Polacy odpowiedzieli na dodatkowe pytania referendalne 25 października - w dniu wyborów parlamentarnych.

Prezydent Andrzej Duda ma ogłosić swoją decyzję w sprawie wniosku o rozszerzenie referendum w czwartek wieczorem w specjalnym telewizyjnym wystąpieniu.

1 września tego roku po raz pierwszy do I klasy szkoły podstawowej powinien pójść obowiązkowo cały rocznik dzieci sześcioletnich, czyli urodzonych w 2009 r. Wraz sześciolatkami we wrześniu do I klas pójdą też dzieci siedmioletnie, urodzone w drugiej połowie 2008 r. oraz dzieci urodzone w I połowie 2008 r., którym na wniosek rodziców w ubiegłym roku odroczono rozpoczęcie nauki; we wrześniu ub.r. obok siedmiolatków do pierwszych klas obowiązkowo szła połowa rocznika sześciolatków.

REKLAMA

W polskim systemie edukacji stopniowe obniżanie wieku obowiązku szkolnego rozpoczęto w 2009 r. Przez pięć lat - do września 2013 r. - decyzję o tym, czy dziecko rozpocznie naukę w wieku sześciu czy siedmiu lat, podejmowali rodzice.

PAP/IAR, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej