35 relacji świadków na 35. rocznicę Porozumień Sierpniowych

2015-08-24, 20:08

35 relacji świadków na 35. rocznicę Porozumień Sierpniowych
Podpisanie Porozumień Sierpniowych, 30 sierpnia 1980 r. . Foto: Commons/Stefan Cieślak/CC BY 3.0

"Mój Sierpień '80. Pomorze Zachodnie na drodze do wolności" to 35 relacji świadków oraz uczestników wydarzeń związanych z protestem robotniczym i podpisaniem Porozumień Sierpniowych w Szczecinie.

Posłuchaj

Historyk Michał Siedziako: niektórzy z naszych rozmówców byli w epicentrum wydarzeń (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Książka wydana przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej zawiera wspomnienia opatrzone bogatą dokumentacją fotograficzną.
- Osobiste przeżycia, atmosfera i emocje sierpnia 1980 roku wciąż żyją w pamięci naszych rozmówców - mówi historyk Michał Siedziako, jeden z redaktorów publikacji. Jak wyjaśnia, książka zawiera zarówno relacje osób, które były w centrum wydarzeń w Stoczni Szczecińskiej, jak i tych, którzy po protestach organizowali struktury związków zawodowych.
Książkę otwierają zapisy przemówień dwóch nieżyjących już liderów "Solidarności" Pomorza Zachodniego - Mariana Jurczyka i Aleksandra Krystosiaka, byłego żołnierza Armii Krajowej, współpracownika Komitetu Samoobrony Społecznej KOR, który 18 sierpnia 1980 r. w Stoczni Remontowej „Parnica” doprowadził do wybuchu Wielkiego Strajku w Szczecinie.
Publikacja pod redakcją Magdaleny Dźwigał, Artura Kubaja i Michała Siedziako będzie miała swoją premierę 27 sierpnia.

IPN, który wydał książkę, piszę o niej w ten sposób: "W 35. rocznicę podpisania w Szczecinie porozumienia przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, na czele z Marianem Jurczykiem, oraz Komisję Rządową, kierowaną przez wicepremiera Kazimierza Barcikowskiego, oddajemy w Państwa ręce publikację, która nie jest rozprawą naukową – tych powstało już wiele. Proponujemy relację z indywidualnych doświadczeń, zapisaną w retrospektywnych przekazach uczestników wydarzeń gorącego lata 1980 r. oraz osób, które następnie włączyły się w budowę ogromnego ruchu społecznego, jakim była Solidarność. Intencją redaktorów było wychwycenie w rozmowach ze świadkami historii elementów takich jak osobiste przeżycia, klimat, atmosfera i emocje, które towarzyszyły wydarzeniom tamtych dni".

Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami, wykonanymi w sierpniu 1980 roku.

IAR, IPN, bk

Polecane

Wróć do strony głównej