Trybunał w Hadze: Rosja ukarana za aresztowanie statku Greenpeace

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze orzekł, że Rosja musi wypłacić odszkodowanie Holandii za szkody powstałe po aresztowaniu w 2013 roku statku należącego do organizacji ekologicznej Greenpeace - "Arctic Sunrise" - pływającego pod banderą holenderską.

2015-08-25, 10:36

Trybunał w Hadze: Rosja ukarana za aresztowanie statku Greenpeace
"Arctic Sunrise". Foto: Salvatore Barbera/Wikimedia Commons/cc

Posłuchaj

Rosja musi zapłacić karę za przetrzymywanie statku "Arctic Sunrise". Relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Trybunał orzekł, że Holandia ma prawo do odszkodowania wraz z odsetkami za uszkodzenia statku, a także straty materialne i niematerialne poniesione przez 30 członków załogi.

Zaznaczono, że zajmując, przeszukując i aresztując statek "Arctic Sunrise" bez uprzedniej zgody Holandii, a także aresztując i wszczynając postępowanie przeciwko członkom załogi, "Rosja nie dopełniła swoich zobowiązań wobec Holandii", wynikających z konwencji ONZ o prawie morza.

Wysokość odszkodowania zostanie ustalona w późniejszym terminie.

Minister spraw zagranicznych Holandii Bart Koenders z zadowoleniem przyjął decyzję sędziów podkreślając, że Holandia uważa "wolność wypowiedzi i prawo do publicznych demonstracji jako dobra publiczne, których warto bronić".

Statek został zatrzymany przez rosyjskie władze w 2013 roku. Ekolodzy planowali dostać się na platformę wiertniczą Prirazłomnaja na Morzu Barentsa. W ten sposób chcieli zaprotestować przeciwko wydobyciu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która zatrzymała statek i odholowała go do Murmańska na północy Rosji.

REKLAMA

Członkowie załogi "Arctic Sunrise", wśród których było 26 cudzoziemców, w tym Polak Tomasz Dziemianczuk, zostali początkowo oskarżeni o terroryzm, następnie o piractwo, a ostatecznie Komitet Śledczy zmienił kwalifikację czynu na chuligaństwo. Pod koniec listopada 2013 roku wszyscy ekolodzy wyszli z aresztu za kaucją, a w połowie grudnia 2013 roku zostali objęci amnestią.


x-news.pl, Greenpeace

Procedura arbitrażu została zainicjowana przez Holandię. Rosja odmówiła udziału w arbitrażu.

IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej