„Sierpień wolności”. Wyjątkowy koncert w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. "Piosenki o naszej drodze do wolności"

Piosenki Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Bułata Okudżawy i innych bardów popularnych w czasach Solidarności zabrzmią na koncercie „Sierpień wolności”, który odbędzie się w niedzielę w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Wieczór ma upamiętniać 35. rocznicą Porozumień Sierpniowych. Zakończy zarazem letni cykl koncertów w NCK.

2015-08-26, 13:02

„Sierpień wolności”. Wyjątkowy koncert w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. "Piosenki o naszej drodze do wolności"
. Foto: Pixabay/domena publiczna

- To będzie wyjątkowy koncert w wyjątkowym miesiącu roku i z bardzo wyjątkowym kontekstem. Te piosenki będą o naszej drodze do wolności, o tym szczególnym momencie, w jakim znaleźli się Polacy w drugiej połowie XX w. – powiedziała Magdalena Gajoch z NCK.

Utwory - takie jak m.in. „Mury”, „Nasza klasa”, „Konie narowiste” czy „Ballada o Janku Wiśniewskim” – na nowohuckiej scenie wykonają Piotr Kajetan Matczuk i Michał Konstrat, znani z cyklu koncertów „Nasz Wysocki”, podczas którego prezentowali piosenki rosyjskiego pieśniarza i aktora Włodzimierza Wysockiego.

Piotr Kajetan Matczuk jest pianistą, autorem piosenek, wokalistą. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie jest doktorantem w Instytucie Literatury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Artysta założył zespół Piramidy. Nagrał dwa autorskie albumy: „Rozmowa z piramidami” i „Nasz Wysocki”. Jego muzykę można też usłyszeć na płytach „Dopokąd” Krzysztofa Tyńca, „Mężczyzna z zakolami” Łukasza Majewskiego, „Fascynacje” Mariana Opani.

REKLAMA

Michał Konstrat jest gitarzystą, autorem piosenek i wokalistą. Propaguje piosenkę rosyjską i śpiewa w języku rosyjskim. - Jego interpretacje są klasyczne, tzn. bliskie oryginalnych wykonań legendarnego Włodzimierza Wysockiego. Muzyk bazuje na repertuarze raczej wesołym i prześmiewczym, nie brak jednak wśród nich utworów poważnych – wyjaśniła przedstawicielka NCK.

Na Porozumienia Sierpniowe składają się cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 r. Zawarto je w Szczecinie (30 sierpnia), Gdańsku (31 sierpnia), Jastrzębiu-Zdroju (3 września) oraz Hucie Katowice (11 września).
W Porozumieniach Sierpniowych władze PRL zgadzały się na zarejestrowanie NSZZ "Solidarność".

Zobowiązywały się też m.in. do wniesienia do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury, ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976, a także opublikowania podstawowych założeń planowanych reform gospodarczych i umożliwienia publicznej dyskusji nad ich treścią.

SIERPIEŃ 1980 - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

REKLAMA

PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej