Obchody rocznicy Sierpnia 80. Wróciła flaga Solidarności
Kiedyś zrobili to ukradkiem, teraz bardzo uroczyście. Na iglicy obok hali stulecia we Wrocławiu zawisła flaga Solidarności. To oficjalne otwarcie rozpoczynających się w tym mieście obchodów powstania Solidarności.
2015-08-26, 22:30
Posłuchaj
Marian Krzywiński o pomyśle zawieszenia flagi w 1982 roku (IAR)
Dodaj do playlisty
To powtórka z drugiego maja 1982 roku, kiedy flagę na szczycie zawiesił student politechniki wrocławskiej - Marian Krzywiński. Zrobił to wraz z kolegami by powitać internowanego kolegę, który właśnie został uwolniony. Jak mówi Jarosław Krauze z Solidarności, był to również symbol dla wszystkich wrocławian, że Solidarność się nie poddała i dalej walczy o wolność w naszym kraju.
Teraz blisko 9-metrową flagę na szczyt dostarczyli wrocławscy alpiniści.
źródło: youtube/Radio Wrocław
We Wrocławiu uroczystości potrwają do 30 sierpnia. Wśród atrakcji będą kino plenerowe na Pergoli, występy zespołów Dżem i Perfect w Hali Stulecia czy koncert w Narodowym Forum Muzyki. Rocznica będzie w regionie obchodzona także w Miliczu, Oleśnicy, Wałbrzychu i Świdnicy.
REKLAMA
SIERPIEŃ 1980 - serwis specjalny Polskiego Radia>>>
30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące rozpoczęte 18 sierpnia tamtego roku strajki na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Kolejne podpisano następnego dnia w Gdańsku oraz Jastrzębiu-Zdroju (3 września) i Hucie Katowice (11 września). Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.
IAR/Radio Wrocław/fc
REKLAMA
REKLAMA