Barack Obama zmienił nazwę najwyższej góry Ameryki Północnej

2015-08-31, 11:44

Barack Obama zmienił nazwę najwyższej góry Ameryki Północnej
Najwyższy szczyt Ameryki Północnej. Foto: PAP/EPA/GARY KEMPER

Podczas wizyty w stanie Alaska prezydent USA Barack Obama oficjalnie przywróci najwyższemu szczytowi Ameryki Północnej, McKinley, jego tradycyjną indiańską nazwę - Denali. Zakończy to wieloletni spór o nazewnictwo góry.

Posłuchaj

Barack Obama z wizytą na Alasce. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zatwierdzenie tradycyjnej nazwy jest "uznaniem sakralnego statusu Denali dla pokoleń rdzennych mieszkańców Alaski" - podał Biały Dom w oświadczeniu przekazanym przez media.

Szczyt (ponad 6100 m) został w 1896 roku nazwany na cześć Williama McKinleya, który właśnie zdobył nominację Partii Republikańskiej na prezydenta USA i objął urząd szefa państwa rok później.

Jednak na długo przedtem rdzenni mieszkańcy Alaski nadali szczytowi nazwę Denali, co oznacza "wysoki".

W 1975 roku stan Alaska oficjalnie przywrócił tę tradycyjną nazwę i naciskał na rząd federalny, by uczynił to samo. Zabiegi w Kongresie o zmianę nazwy skończyły się niepowodzeniem z powodu sprzeciwu polityków z Ohio.

Teraz Obama w symbolicznym geście oficjalnie przywróci nazwę Denali, odwołując się do kompetencji, jakimi dysponuje minister spraw wewnętrznych Sally Jewell.

Konferencja nt. Arktyki

Podczas trzydniowej wizyty w stanie Alaska amerykański prezydent będzie zabiegał o poparcie dla planów swej administracji w sprawie walki z ociepleniem klimatu.

Amerykański prezydent będzie przewodniczyć międzynarodowej konferencji na temat Arktyki, która W spotkaniu bierze udział także delegacja z Polski.

Konferencja odbywa się w największym mieście Alaski - Anchorage. Biorą w niej udział ministrowie spraw zagranicznych ośmiu krajów mających terytoria w Arktyce oraz reprezentanci innych państw zainteresowanych tym rejonem świata. Poza politykami do Anchorage przybyli naukowcy, eksperci oraz przedstawiciele firm badających możliwości eksploatacji złóż Arktyki.

PAP/IAR, to

Polecane

Wróć do strony głównej