IPN wznowił prace ekshumacyjne na terenie aresztu UB w Białystoku

Na terenie aresztu śledczego w Białymstoku rozpoczął się w poniedziałek kolejny etap prac ekshumacyjnych, związanych ze śledztwami Instytutu Pamięci Narodowej dotyczącymi m.in. zbrodni funkcjonariuszy UB. Prace potrwają do końca września.

2015-09-07, 10:07

 IPN wznowił prace ekshumacyjne na terenie aresztu UB w Białystoku
. Foto: saavem/freeimages.com/cc

Prace, prowadzone wcześniej m.in. w czerwcu i lipcu tego roku, będą kontynuowane na terenie dawnego ogrodu więziennego.

Powiązany Artykuł

Pomoc dla osób represjonowanych z powodów politycznych

Jak poinformował w piątkowym komunikacie prokurator pionu śledczego IPN w Białymstoku Radosław Ignatiew, planowane jest wydobycie szczątków ludzkich, które zlokalizowano w narożniku dawnego ogrodu, graniczącym z posesją Straży Granicznej oraz pod drewnianą wiatą, która zostanie rozebrana.

Żołnierze Wyklęci >>> zobacz serwis specjalny  

Badania w tym miejscu rozpoczęły się jeszcze w 2013 roku, wtedy w lipcu i październiku odkryto pierwsze szczątki. Na większą skalę prace kontynuowano w maju, a potem we wrześniu 2014 roku a kolejny ich etap miał miejsce od połowy czerwca do początku lipca tego roku.

Dotychczas łącznie znaleziono szczątki 359 osób, w tym kobiet i dzieci.

W pracach uczestniczą prokuratorzy i historycy IPN oraz biegli z zakresu medycyny sądowej, antropologii, genetyki i archeologii, w tym specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Zadaniem tych ostatnich jest próba identyfikacji ofiar, poprzez badania porównawcze DNA.  

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że na terenie aresztu odkrywane są szczątki ofiar z lat 1941-1956, czyli zarówno okupacji niemieckiej, jak i okresu powojennego; dotąd nie znaleziono dowodów, by były to także ofiary tzw. pierwszej okupacji sowieckiej z lat 1939-41.

pp/PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej