Niemcy przywracają kontrole na granicach. Premier Ewa Kopacz zwołuje pilną naradę
Nadzwyczajne spotkanie ma dotyczyć sytuacji po decyzji Niemiec o zawieszeniu części zobowiązań w ruchu granicznym, wynikających z układu z Schengen - informuje "300POLITYKA".
2015-09-13, 21:55
Posłuchaj
Do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostali wezwani na godzinę 10 ministrowie spraw: zagranicznych, wewnętrznych oraz szef Straży Granicznej. Z tego powodu, opóźniony będzie wyjazd członków rządu do Białegostoku. Ewa Kopacz i Rada Ministrów wybierają się w poniedziałek z dwudniową wizytą na Podlasie.
Rzecznik rządu Cezary Tomczyk poinformował w TVP Info, że powstanie specjalny międzyresortowy zespół ds. uchodźców, a w jego prace będą zaangażowane także organizacje pozarządowe, między innymi kościoły i orgnizacje społeczne.
Zaostrzone kontrole w Niemczech
W niedzielę po południu Niemcy przywróciły czasowo kontrole na swoich granicach państwowych, aby ograniczyć masowy napływ imigrantów. Szef MSW Thomas de Maiziere poinformował, że działania władz będą się początkowo koncentrować na granicy południowej z Austrią. De Maiziere przekazał tę wiadomości polskiej minister spraw wewnętrznych Teresie Piotrowskiej.
Strona niemiecka poinformowała, że tymczasowa kontrola graniczna ma dotyczyć zwłaszcza granicy niemiecko-austriackiej. - Według przekazanych nam informacji służby graniczne będą skoncentrowane przede wszystkim w tamtym regionie - poinformowała w niedzielę wieczorem rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.
REKLAMA
- Kwestia ta na pewno będzie poruszana na jutrzejszym spotkaniu w Brukseli. Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną niemiecką - dodała Woźniak. W poniedziałek w stolicy Brukseli ma się odbyć spotkanie ministrów spraw wewnętrznych państw UE w sprawie propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej rozdzielenia 160 tys. uchodźców.
Powiązany Artykuł
KRYZYS IMIGRACYJNY - SERWIS SPECJALNY
W niedzielę na konferencji prasowej, minister de Maiziere stwierdził, że decyzje podjęte przez stronę niemiecką są całkowicie zgodne z umową z Schengen. Szef MSW zapewnił, że Berlin będzie nadal przestrzegać przepisów europejskich i niemieckich o udzielaniu schronienia uchodźcom.
Minister powiedział, że zgodnie z unijnymi przepisami, Niemcy nie są odpowiedzialne za większość uchodźców, którzy do nich przyjeżdżają. Podkreślił, że umowa dublińska, przewidująca rejestrację azylantów w pierwszym kraju UE, do którego wjechali, jest nadal aktualna.
Układ z Schengen to porozumienie zawarte w 1985. Znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu, a w zamian za to wzmacnia współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej. Dotyczy również współpracy przygranicznej.
REKLAMA
Do układu należą 22 państwa UE a także Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein, który jest z grupą z Schengen stowarzyszony.
PAP/polskieradio.pl/300 Polityka/iz
REKLAMA