Tragiczna pomyłka w Egipcie. Siły bezpieczeństwa zabiły turystów z Meksyku

Podczas pościgu za dżihadystami egipskie siły bezpieczeństwa przez pomyłkę ostrzelały konwój z meksykańskimi turystami, zabijając 12 osób i raniąc kolejnych 10 - poinformowało MSW Egiptu.

2015-09-14, 16:11

  Tragiczna pomyłka w Egipcie. Siły bezpieczeństwa zabiły turystów z Meksyku
Czołg M60A1 egipskiej armii. Foto: SSGT Jeffrey T. Brady, USAF/Wikipedia

Posłuchaj

- Należy zaznaczyć, że sześcioro Meksykanów jest w stanie stabilnym. Jednak niezależnie od tego, z oburzeniem i głębokim żalem muszę poinformować, że do tej pory mamy wystarczająco dużo informacji, aby potwierdzić śmierć dwóch osób - powiedziała szefowa dyplomacji tego kraju Claudia Ruiz Massieu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wśród ofiar są zarówno obywatele Meksyku, jak i Egiptu. Meksykańskie władze poinformowały, że zginęło ośmiu  meksykańskich turystów. Prezydent Enrique Pena Nieto potępił atak na konwój z turystami i zażądał od władz w Kairze pełnego dochodzenia.

"Meksyk domaga się od egipskiego rządu przeprowadzenia dokładnego badania wyjaśniającego, co się stało" - napisał Penia Nieto na twitterze.

Powiązany Artykuł

islamiści islamskie syria irak terroryzm dzihad free 1200.JPG
Szef Al-Kaidy wzywa muzułmanów na Zachodzie do ataków

Do ostrzelania konwoju z turystami doszło na pustyni, w zachodniej części kraju. W pościgu za powiązanymi z Państwem Islamskim (IS) dżihadystami brały udział jednostki policji i wojska.
Do ostrzelania konwoju z turystami doszło na pustyni, w zachodniej części Egiptu, przy granicy z Libią. W pościgu za powiązanymi z Państwem Islamskim (IS) dżihadystami brały udział jednostki policji i wojska.

REKLAMA

Egipskie MSW oświadczyło, że składający się z czterech samochodów konwój znalazł się na obszarze zakazanym dla turystów. Resort zapowiedział śledztwo w sprawie tego, jak i dlaczego turyści znaleźli się na tych terenach.

Według ministerstwa turystyki Egiptu samochody turystów były nieoznakowane i brały udział w niedozwolonym safari. Biuro turystyczne "nie miało niezbędnych pozwoleń i nie poinformowało władz", że zamierza zabrać turystów w okolice oazy al-Farafira - powiedziała rzeczniczka ministerstwa Rasza Azazi. - Nie powinno ich tam być - dodała.

Ambasador Meksyku w Egipcie Jorge Alvarez odwiedził w szpitalu pięcioro obywateli swego kraju. Ich stan lekarze określają jako stabilny.

Rozprawa z islamistami

Od 2012 roku egipskie siły bezpieczeństwa prowadzą ofensywę przeciwko dżihadystom, głównie na Synaju, pustynnym półwyspie graniczącym z Izraelem i palestyńską Strefą Gazy, będącym bastionem zwolenników Państwa Islamskiego w Egipcie.

Rewolta, która spowodowała śmierć setek żołnierzy i policjantów, nasiliła się po odsunięciu w 2013 roku od władzy przez wojsko konfrontowanego z masowymi społecznymi protestami prezydenta Mohammeda Mursiego.

Ostrzejsze prawo

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zatwierdził niedawno ustawę antyterrorystyczną, która wprowadza sądy specjalne i zapewnia funkcjonariuszom sił porządkowych legalność stosownego używania siły "w pełnieniu ich obowiązków".

Ustawa precyzuje także sankcje za różne przestępstwa o charakterze terrorystycznym, sięgające od pięciu lat więzienia po karę śmierci.

REKLAMA

Sisi zapowiedział zaostrzenie przepisów antyterrorystycznych po tym, gdy pod koniec czerwca w wybuchu samochodu pułapki w Kairze zginął prokurator generalny Hiszam Barakat. Od lat w Egipcie nie zdarzyło się, by ofiarą zamachu padł tak wysokiej rangi przedstawiciel władz.

pp/PAP/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej