IPN szuka lokalizacji KL Warschau. Szef MON odtajnia zdjęcia

Szef MON odtajnił zdjęcia lotnicze Warszawy, dzięki czemu IPN będzie mógł określić lokalizację KL Warschau – pisze „Rzeczpospolita”

2015-09-21, 12:29

IPN szuka lokalizacji KL Warschau. Szef MON odtajnia zdjęcia
Grupa żydów z Gęsiowki (hitlerowskiego wiezienia w Warszawie) i ich wybawcy z plutonu "Alek" kompanii "Rudy" Batalionu "Zośka" dnia 5 VIII 1944 roku. Zdięcie na terenie obozu. W środku (z karabinem) Mieczysław Szymańczuk "Szymbor"; z lewej Jan Makowelski "Pytek". Foto: domena publiczna/Wikipedia, autor nieznany

Chodziło o fotografie wykonane w latach 1973–1978 i 1980–1988 r. Jak pisze „Rzeczpopsolita” wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zdjął z nich klauzulę „tajne". Te wykonane we wcześniejszych latach były już jawne.

Powiązany Artykuł

Witold Pilecki 1200 PAP.jpg
Rotmistrz Witold Pilecki - do Auschwitz z własnej woli

Śledczy liczy na to, że analiza zdjęć pozwoli na określenie dokładnej lokalizacji obozu koncentracyjnego KL Warschau, w tym krematorium, które miało się znajdować na jego terenie. Być może uda się także określić, czy Niemcy do masowych zabójstw używali komór gazowych. Od lat bowiem wśród historyków toczy się spór o to, czy one istniały i gdzie się znajdowały. Niektórzy wskazują na tunel w pobliżu ul. Bema (obok dworca Warszawa Zachodnia).

„Rzeczpospolita” przypomina, że SS założyła obóz koncentracyjny w Warszawie latem 1943 r. Jego pierwszymi więźniami byli Żydzi z getta, potem także z innych krajów, oraz Polacy. Obóz zlokalizowano na obszarze zlikwidowanego getta – najpewniej ograniczony był ulicami: Gęsią (stąd nazwa Gęsiówka, dzisiaj to ul. Anielewicza), Zamenhofa, Karmelicką, Lewartowskiego. Otaczał go mur z wieżami wartowniczymi.

REKLAMA

„Rzeczpospolita” pisze, że śledztwo dotyczące zbrodni ludobójstwa popełnionych w KL Warschau prowadzono jeszcze w latach 70. Teraz prowadzi je IPN. Jak ustalili prokuratorzy, Niemcy dokonywali tam masowych egzekucji, m.in. więźniów Pawiaka. Nie wiadomo jednak, ile osób więziono w obozie oraz ile zamordowano. Z zeznań świadków wynika, że znajdowało się tam krematorium.

Serwis specjalny Polskiego Radia zolnierzewykleci.polskieradio.pl.

pp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej