NATO nie zrezygnuje ze stałych ćwiczeń w Polsce? Jutro decyzja w tej sprawie
Ministrowie obrony państw NATO mają w czwartek potwierdzić, że ciągłe, rotacyjne ćwiczenia w krajach wschodniej części Sojuszu, w tym w Polsce, potrwają co najmniej do końca 2016 roku - zapowiedział w środę szef misji USA przy NATO Douglas Lute.
2015-10-07, 18:10
Posłuchaj
Szef MON Tomasz Siemoniak, dzień przed naradą szefów MON spotka się z sekretarzem generalnym NATO/IAR
Dodaj do playlisty
Ćwiczenia na lądzie, morzu i w powietrzu w krajach wschodniej flanki są częścią planu działań na rzecz gotowości (ang. Readiness Action Plan - RAP) przyjętego na szczycie Sojuszu w Newport w Walii we wrześniu 2014 roku jako odpowiedź na wyzwania zarówno na wschód, jak i na południe od granic NATO. Już w Newport przywódcy państw NATO ustalili, że działania tę będą kontynuowane tak długo, jak będzie to potrzebne.
- Te wszystkie aktywności są podejmowane już od 16 miesięcy. Spodziewam się jutro potwierdzenia utrzymania tych środków na kolejny rok kalendarzowy – powiedział Lute na konferencji prasowej w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.
W związku ze zwiększoną aktywnością NATO na wschodzie, tylko na polskich poligonach w tym roku ćwiczyło lub będzie ćwiczyć blisko 10 tys. żołnierzy z 18 państw. Rekordowy pod tym względem był czerwiec, kiedy równocześnie ćwiczyło w Polsce ponad 5,5 tys. żołnierzy z 16 państw NATO oraz Szwecji i Finlandii.
KRYZYS NA UKRAINIE: SERWIS SPECJALNY >>>
REKLAMA
Lute poinformował, że ministrowie obrony państw NATO skupią się w czwartek na przeglądzie realizacji zobowiązań podjętych w Newport oraz dyskusji na temat długoterminowej adaptacji Sojuszu do zmian w jego sąsiedztwie. Amerykański dyplomata zapowiedział dyskusję o sytuacji na Ukrainie, w Gruzji, Syrii, Afganistanie i północnej Afryce.
Ćwiczenia w ramach RAP - NATO/You Tube
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział we wtorek, że oczekuje, iż ministrowie dadzą zielone światło dla utworzenia Jednostek Integracyjnych Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (ang. NATO Force Integration Unit - NFIU) na Słowacji i Węgrzech. Sześć takich komórek sztabowych we wrześniu formalnie rozpoczęło działalność w Polsce, Rumunii, Bułgarii i krajach bałtyckich, a gotowość mają osiągnąć do końca roku.
Zadaniem NFIU jest przyspieszenie przyjęcia sił NATO na terytorium tych państw, m.in. dzięki wsparciu logistycznemu. Personel jednostek ma liczyć po ok. 40 osób.
REKLAMA
Największe wydarzenie od czasu zakończenia zimnej wojny. Manewry NATO pod Norymbergą:
Ruptly/x-news
WOJNA W SYRII - serwis specjalny >>>
PAP/IAR/iz
REKLAMA
REKLAMA