Irańska Rada Strażników Konstytucji zatwierdziła porozumienie atomowe z Zachodem
Irańska Rada Strażników Konstytucji zaakceptowała w poniedziałek ustawę wprowadzającą w życie historyczne porozumienie ze światowymi mocarstwami w sprawie programu nuklearnego Teheranu.
2015-10-14, 21:14
Posłuchaj
Chodzi o porozumienie, które Iran osiągnął z mocarstwami 14 lipca. W ubiegłym tygodniu parlament Iranu przyjął ustawę wprowadzającą je w życie. Teraz, gdy swoją aprobatę wyraziła Rada Strażników, rząd będzie mógł wprowadzić w życie postanowienia ugody. Ostatnie zdanie w tej kwestii ma najwyższy przywódca Ajatollah Ali Chamenei. Jego stanowisko nie jest znane, ale wcześniej chwalił on prace grupy negocjatorów i prezydenta Rouhaniego.
Powiązany Artykuł
Iran: parlament zatwierdził umowę nuklearną z Zachodem
Zatwierdzenie ustawy przez Radę Strażników oznacza jednak w praktyce, że islamscy hierarchowie nie zgłaszają do niej zastrzeżeń z punktu widzenia islamu i konstytucji, i ustawa, a tym samym porozumienie może wejść w życie.
14 lipca sześć mocarstw: USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy, osiągnęło porozumienie z Iranem, którego celem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód.
REKLAMA
Ma to jednak nastąpić dopiero wówczas, gdy Teheran spełni wszystkie warunki umowy.
Porozumienie wprowadza też embargo na dostawy broni konwencjonalnej do Iranu przez najbliższe pięć lat oraz zakaz eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych. Umowa musi być jeszcze zaakceptowana przez amerykański Kongres.
Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego.
Warunkiem, który musi zostać spełniony, aby zachodnie sankcje zostały zniesione, jest publikacja raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Ma on zostać opracowany do końca tego roku. Aby mógł on powstać, Iran musi dostarczyć międzynarodowym inspektorom odpowiednie informacje na temat swego programu jądrowego i jego rozwoju w ostatnich latach.
REKLAMA
PAP/IAR/iz
REKLAMA