"Zapal Znicz Pamięci". Wspólna akcja Polskiego Radia i IPN
Dziesiątki zniczy zapłonęły w miejscach kaźni wojennej w całym kraju. Akcja jest hołdem oddanym Polakom pomordowanym przez Niemców na początku II wojny światowej. Co roku światła są zapalane w ponad 300 miejscach.
2015-10-18, 19:40
Posłuchaj
Anna Gruszecka, kiedyś dziennikarka Radia Merkury, dziś dyrektorka Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu o akcji "Zapal znicz pamięci"/IAR
Dodaj do playlisty
W województwie kujawsko - pomorskim centralne uroczystości zorganizowano w Karolewie koło Więcborka. To tu zginął między innymi polski rzemieślnik Paweł Wojciech Góra. Był kowalem, druhem Towarzystwa Powstańców i Wojaków w Drzycimiu, kanonierem rezerwy 15. Wielkopolskiego Pułku Artylerii w Bydgoszczy.
We wrześniu 1939 walczył pod Bydgoszczą i nad Bzurą. Ranny pod Łomiankami, dostał się do niewoli. 23 października wrócił do rodziny w miejscowości Sosna. Trzy dni później został zatrzymany przez Niemców i zamordowany w Karolewie. Jego dom i warsztat przekazano niemieckiej rodzinie.
- Karolewo zasługuje na naszą pamięć , bo to miejsce kaźni Polaków, których zginęło tutaj 2 tysiące, większość jest bezimienna - mówi prokurator oddziału Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, Mieczysław Góra.
REKLAMA
Posłuchaj
Karolewo koło Więcborka zasługuje na naszą pamięć - mówi prokurator gdańskiego oddziału Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, Mieczysław Góra/IAR
0:23
Dodaj do playlisty
Na Śląsku został uczczony m.in. Wacław Kuba. Zmobilizowany 21 sierpnia 1939 r. wziął udział w starciach granicznych na Śląsku, a następnie w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim, gdzie został ranny. Aresztowany przez gestapo, zmarł w październiku 1939 r. Dokładna data śmierci nie jest znana.
W Poznaniu znicze zapłonęły przy tablicy na Domu Żołnierza. W czasie wojny była tu katownia Gestapo. W uroczystości przyszła między innymi profesor Wanda Radecka-Paryzek, wnuczka przedwojennego prezydenta Poznania Mikołaja Kiedacza.
Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zapalił znicz pamięci w Książu Wielkopolskim. Tam 20 października 1939 roku na rynku Niemcy rozstrzelali 17 Polaków z Książa, Dolska i okolic.
REKLAMA
IPNtvPL/You Tube
W regionie łódzkim tegoroczna akcja poświęcona została lotnikom, zestrzelonym w okolicach Radomska w 1939 roku.
Posłuchaj
Gimnazjalista Mateusz Suszczyk o cmentarzu w Kobielach Wielkich koło Radomska/IAR 0:10
Dodaj do playlisty
REKLAMA
Paweł Kowalski z łódzkiego oddziału IPN zachęca Polaków, by 1 listopada odwiedzając swoich bliskich na cmentarzach pamiętać o czasem zapomnianych mogiłach bohaterów ostatniej wojny.
Koncert "Pamiętamy..." w Poznaniu
Tegoroczną akcję zwieńczy Koncert Zaduszkowy "Pamiętamy…”, który odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Poznaniu przy ul. Niezłomnych 1 w Poznaniu. Koncert będzie wyrazem hołdu oraz pamięci o polskich patriotach, ofiarach gestapo, które ucierpiały w budynku Domu Żołnierza, obecnej siedzibie Teatru.
Uczestnicy koncertu usłyszą "Misterium Stabat Mater” Włodka Pawlika, jedynego polskiego laureata muzycznej nagrody Grammy. Wykonawcami koncertu będą Kompozytor – Włodek Pawlik, Chór Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz zespół wokalny Sonus Artis pod dyrekcją Jacka Sykulskiego.
Koncert odbędzie się 3 listopada.
REKLAMA
Akcja "Zapal Znicz Pamięci" została organizowana po raz siódmy. Rozpoczęła się w 2009 roku w Wielkopolsce. Jest wspólną inicjatywą pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia z Poznania, Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi i Katowic oraz Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej przy współpracy Muzeum Historii Polski.
II wojna światowa - serwis specjalny >>>
IAR/iz
REKLAMA